„Książka to dopiero początek…” – podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych PDF Drukuj Email
wtorek, 08 listopada 2016 23:10

Przygotowania do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, których celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych i podkreślenie roli biblioteki w życiu szkoły rozpoczęły się już we wrześniu. Wtedy też odbywały się spotkania łączników, których zadaniem było zaplanowanie atrakcji upowszechniających ideę czytelnictwa. Autorzy pomysłów odpowiedzialni byli jednocześnie za sprawne przeprowadzenie zaproponowanej przez siebie konkurencji, dlatego też potrzebowali czasu na dopracowanie szczegółów. Na uczniów czekały zabawy słowne, gry literackie, wspólne czytanie i recytowanie, quizy oraz konkursy, takie jak  „Słodkie cytaty”, polegające na odgadywaniu zagadek związanych z literaturą, „Z polszczyzną za pan brat” – konkurs sprawdzający poprawność wymawiania trudnych zdań w szybkim tempie czy „Jeden z dziesięciu”, czyli  quiz o Henryku Sienkiewiczu.

– Moją ulubioną konkurencją była gra planszowa „Spacer z literaturą”, która wymagała m.in. udania się na wycieczkę po szkolnej bibliotece w celu odszukania w zgromadzonych na regałach książkach odpowiednich informacji. Uważam jednak, że wszystkie zadania były godne uwagi, ponieważ uczestnicy mogli w atrakcyjny sposób zweryfikować swoją czytelniczą wiedzę – mówi  Patrycja Motulewicz, przewodnicząca łączników bibliotecznych.

Wydarzeniu towarzyszyły też ciekawe inicjatywy, jedną z nich była akcja „Przeczytałeś książkę, przekaż bibliotece”, czyli dar dla biblioteki. Uczniowie mieli możliwość wesprzeć zbiory biblioteczne i bezinteresownie przekazać na rzecz biblioteki szkolnej książkę z domowego księgozbioru. Wszyscy nauczyciele zapewne miło zapamiętają też pyszne słodkości, którymi z uśmiechem częstowały ich łączniczki biblioteczne. Pieniądze zgromadzone w ramach tego przedsięwzięcia przeznaczone zostały na zakup książek do biblioteki, a więc na cel istotny dla całej społeczności szkolnej.

Podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej czytelni panowała miła, przyjacielska wręcz atmosfera. Konkurencje przygotowane przez łączników cieszyły się dużym zainteresowaniem, podczas każdej przerwy biblioteka pękała w szwach, ku ogromnej uciesze organizatorów. Uczniowie bardzo aktywnie i z uśmiechem na ustach uczestniczyli w zabawach. Niektórych motywował też fakt, że na koniec miesiąca oddział, który był najaktywniejszy dostanie nagrodę specjalną z rąk Pani Dyrektor. W tym roku walka o wyróżnienie była wyjątkowo wyrównana. Bój o pierwszeństwo toczyły klasy I a i I b, ostatecznie zasłużoną nagrodę przyznano klasie I b.

– Mimo, że przygotowania były bardzo pracochłonne i od każdego – zarówno nauczycieli bibliotecznych, jak i łączników – wymagały dużo pracy, nie ukrywam, że chciałabym, by to święto trwało trochę dłużej – podsumowuje Patrycja.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy podobnego zapału w przyszłym roku!

Magdalena Siwko