Projekt edukacyjny pt. „Pierwsza pomoc ratuje życie”. PDF Drukuj Email
niedziela, 05 czerwca 2016 23:15

Projekt edukacyjny „Pierwsza pomoc ratuje życie” miał za zadanie zapoznać uczniów z zasadami postępowania w razie wypadku lub w sytuacjach zagrożenia życia. Życie ludzkie jest wartością bezcenną, a jednocześnie kruchą. Dla wielu dorosłych udzielenie pierwszej pomocy sprowadza się do powiadomienia służb ratowniczych. A przecież w przypadku zaistnienia zagrożenia życia ludzkiego w skutek np. wypadku komunikacyjnego niezmiernie istotne jest udzielenie poszkodowanemu pomocy w pierwszych minutach po zdarzeniu.

W związku z powyższym każdy z nas ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi.  W życiu codziennym często możemy spotkać się z sytuacjami, w których należy wezwać pogotowie i do jego przyjazdu ratować innych. Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań aż do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. Czasami o uratowaniu kogoś decydują minuty, dlatego właśnie warto zainteresować się tym tematem. Warto wiedzieć jak wezwać pogotowie ratunkowe i w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, żeby nie wpaść a panikę. Pamiętajmy każde działanie jest lepsze od biernego przyglądania się i oczekiwania na karetkę. Im więcej osób zna zasady udzielania pierwszej pomocy i zdolni są do prawidłowego wykorzystania swoich umiejętności, tym większa szansa uratowania życia osoby poszkodowanej. Uczniowie w czterech grupach projektowych opracowali i przeprowadzili wywiady z ratownikami medycznymi i pielęgniarkami. Posłuchajmy i obejrzyjmy filmiki, jak ratować ludzkie życie!

Wywiad z panią Katarzyną Kopiczko
opracowali: Natalia Gojlik kl. 2 f, Monika Sędzicka kl. 2 f, Bartłomiej Podgórski kl. 2 f

Wywiad z panią Izabelą Gorlo
opracowali: Patryk Jasiński kl. 2 d, Tadeusz Szarnecki kl. 2 d, Dominik Sobczak kl. 2 d