Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Święto Szkoły w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku PDF Drukuj Email
wtorek, 23 lutego 2016 01:14

W dniu 19 lutego 2016 roku społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uroczyście obchodziła Święto Szkoły oraz VII edycję Memoriału im. Władysława Żurowskiego.

Uroczystą akademię, która przebiegała pod hasłem „Mikołaj Kopernik – człowiek, który zmienił świat”, swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście, m.in.: Burmistrz Miasta Olecko p. Wacław Olszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Karol Sobczak, Wicestarosta Powiatu Oleckiego p. Kazimierz Iwanowski, ks. prałat Marian Salamon, p. Andrzej Kamiński dyrektor MOSiR-u w Olecku, komendant Straży Pożarnej p. Jan Mróz, p. Zbigniew Poniatowski Nadleśniczy Nadleśnictwa w Olecku. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z gimnazjum: p. Elżbieta Domasik – dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku, p. Zbigniew Bogdan – kierownik W-MODN, p. Małgorzata Burba – konsultantka W-MODN, jak i przedstawiciele lokalnych mediów. Dziękujemy za obecność szacownych Przyjaciół Dwójki, a także dyrektorów, nauczycieli i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół gminnych, którzy włączyli się do wspólnego świętowania i wraz z nami uczcili chlubną tradycję naszego gimnazjum.

Uroczystą akademię zainaugurował solenizant – Mikołaj Kopernik, który przypomniał zgromadzonym, że warto „marzyć nieziszczalne marzenia… wciąż iść, aby sięgnąć do gwiazd”. Pani Dyrektor – Barbara Taraszkiewicz, witając gości, również podkreśliła, że każdy kto będzie wierzył w siebie, miał otwarty umysł i odwagę, by spoglądać na świat inaczej, ma szansę zmienić rzeczywistość. Jesteśmy dumni – powiedziała Pani Dyrektor – że patronem naszego gimnazjum jest Mikołaja Kopernika, który swoim twórczym podejściem i niezłomną postawą wskazuje kolejnym pokoleniom drogę do sukcesu.

Głos podczas uroczystości zabrał również Pan Burmistrz, który życzył uczniom, aby jak najlepiej zapisali się w historii szkoły i kształcili się, by być dobrymi ludźmi i obywatelami. Pan Wicestarosta Kazimierz Iwanowski w swoim wystąpieniu podkreślił zasługi nauczycieli, których zaangażowanie w edukowanie uczniów i tworzenie atmosfery szkoły nazwał misją.

Święto Szkoły to doskonała okazja do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przyczyniają się do realizowania wizji szkoły. Pani Dyrektor wraz z Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Agatą Gałaszewską pogratulowały osobom życzliwym Gimnazjum nr 2 i wręczyły wyróżnionym honorowe statuetki Przyjaciela Dwójki. Nagrodzenia za owocną współpracę zostali: Pan Leszek Miłowicki oraz Pani Agnieszka Bielenica i Pan Piotr Bielenica w kategorii znacząca pomoc materialna i finansowa na rzecz szkoły, a także Pan Karol Sobczak – za wspieranie i popularyzowanie działań szkoły. Gratulacje!

Gala Osiągnięć – główny punkt programu akademii – pozwoliła pochylić się nad osiągnięciami uczniów Gimnazjum nr 2, którzy wiedzą, że na sukces składają się ciekawość świata, zdolność do marzeń i wyobraźnia bez granic, dlatego nie boją się wyzwań i z zapałem rozwijają swe umiejętności. Zgromadzeni mieli możliwość posłuchać o wyjątkowych efektach pracy młodzieży, która mądrze, z wiarą i determinacją realizuje swoje zamierzenia i gromkimi oklaskami docenić ich wyjątkowe wyniki w nauce.

Uczniowie, przygotowując się do obchodów Święta Szkoły, pochylili się nad osiągnięciami naszego wszechstronnego patrona, dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę i doskonale zaprezentowali się w konkursach towarzyszących uroczystości. Klasa I d zwyciężyła w IX Turnieju Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Miłośnicy kultury słowa, którzy wzięli udział w IV edycji Szkolnego Konkursu Ortograficznego, zmierzyli się z tekstem, który nie tylko zweryfikował ich umiejętności językowe, ale i przypomniał uczniom o dokonaniach naszego nobliwego solenizanta. Tytułem Mistrza Ortografii odznaczona została Monika Drobiszewska z klasy III c. Zamierzeniem konkursu literackiego na wiersz o Mikołaju Koperniku było uwrażliwienie uczniów na piękno i bogactwo języka ojczystego oraz wydobycie z lamusa słów, które, często niesłusznie, odchodzą w zapomnienie. Zwycięstwo przyznane zostało ex aequo klasom II c i II d. Zadaniem integrującym wszystkich kibiców sportowych był konkurs pt. „Hasło kibica”. Miejsce I zdobyła klasa III a, której praca nagrodzona została głośnymi brawami.

Po oficjalnej części uroczystości, pełnej sentymentalnych wspomnień oraz wyróżnień i gratulacji, przyszła chwila relaksu i odprężenia podczas części artystycznej. Szanowni goście, rodzice, nauczyciele oraz społeczność uczniowska mieli przyjemność przenieść się w świat sztuki i obejrzeć przedstawienie pt. „Gwiezdne Wojny”, którego scenariusz napisały uczennice z klasy III d, a gry aktorskiej podjęli się uczniowie z klasy III d, III c i II c. Zdolni aktorzy z pasją odegrali symboliczną walkę dwóch stron Mocy, która skończyła się zwycięstwem dobra i triumfem niezależnej myśli, prowadzącej cywilizację do wolności i dającej możliwości do rozwoju.

Wydarzeniem nieodzownie związanym z obchodami Święta Szkoły jest Memoriał im. Władysława Żurowskiego – wzorowego pedagoga, entuzjasty sportów zimowych, człowieka wielkiej pasji, którego świetlany przykład jest dla nas wyzwaniem i zachętą do wznoszenia się ponad przeciętność. W tym roku pamięć o Władysławie Żurowskim została uczczona otwarciem Izby Pamięci jego imienia, które transmitowane było na żywo dla całej społeczności szkolnej. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Pan Burmistrz Wacław Olszewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agata Gałaszewska, Przewodniczącą SU Adrianna Stachelek, Pani Iwona Marchewka – córka Pana Romana Prawdy, Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz oraz gość honorowy – Pani Ewa Dębowska. Córka Pana Żurowskiego, dziękując społeczności szkolnej za docenienie twórcy lodowiska „Bajka”, podkreśliła, że życie każdego może być pasją, o ile będziemy z entuzjazmem podchodzić do nowych wyzwań, realizować swoje marzenia i spełniać się w codziennych obowiązkach.

Tuż po uroczystej akademii młodzież naszego gimnazjum, udała się na halę widowiskowo-sportową „Lega”, aby wziąć udział w VII Memoriale im. Władysława Żurowskiego, w ramach którego odbyły się „Mistrzostwa Szkoły w Sportach Zimowych”. Zmagania sportowe miały na celu upamiętnienie pracy Władysława Żurowskiego, a także zacieśnianie więzi między uczniami. Akcentem, który zakończył VII Memoriał im. Władysława Żurowskiego było ogłoszenie wyników sportowej rywalizacji oraz nagrodzenie zwycięzców przez panią Dyrektor Barbarę Taraszkiewicz. Na podium stanęli uczniowie z klasy III b, drugie miejsce przyznano uczniom z klasy III d, trzecie zaś reprezentacji klasy III a.

Ku ogromnej uciesze społeczności szkolnej wszyscy goście zgodnie stwierdzili, że świętowanie przebiegało w podniosłej i pełnej radości atmosferze, której autorami byli nie tylko zaangażowani w przygotowania nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie – to dla nich i z ich ogromnych udziałem – dzięki ich kompetencjom i talentom – udało się zorganizować tak piękne i niezapomniane wydarzenie.

Magdalena Nyga

Zmieniony: środa, 24 lutego 2016 01:29