Bożonarodzeniowy Dzień Życzeń PDF Drukuj Email
środa, 23 grudnia 2015 01:40

Szkolne Stroiki________||________Klasowe Wigilie________||________Szkolne Jasełka

Dzień 22 grudnia 2015 roku w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku przebiegał w gwiazdkowej – niezwykle urokliwej i przyjaznej atmosferze.

Po pięciu godzinach planowanych zajęć dydaktycznych uczniowie udali się do sal lekcyjnych na wigilie klasowe. Wyjątkowemu spotkaniu towarzyszyły dzielenie się opłatkiem i życzenia, wspólny posiłek, kolędowanie i symboliczne, często wykonane własnoręcznie, upominki.

Wyczekiwanym wydarzeniem Dnia Bożonarodzeniowych Życzeń były Jasełka, na które udała się cała społeczność szkolna. Spektakl pod tytułem "Boże Narodzenie z Małym Księciem" wyreżyserowany został przez pana Michała Janiszewskiego. Wyzwania aktorskiego podjęli się uczniowie z klasy 2 c, w główną rolę zaś z powodzeniem wcieliła się Weronika Gałaszewska z klasy humanistycznej.

Antoine de Saint-Exupery, autor ponadczasowego utworu, który zainspirował twórców bożonarodzeniowego przedstawienia, przekonywał, że "najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień". Słowa pisarza podkreślają, jak wielką rolę w życiu człowieka pełni kultywowanie tradycji w gronie rodziny i atmosferze radości. Szczególnie zaś w okresie bożonarodzeniowym, jak uświadamia nam Mały Książę, powinniśmy być nastawieni na poszukiwanie miłości, wzajemne darzenie się dobrocią i życzliwością, umacnianie rodzinnych więzów i wewnętrzne ubogacanie się. Pachnąca choinka, prezenty i pięknie nakryty wigilijny stół są ważnymi akcentami świątecznego nastroju, nie możemy jednak pozwolić, by zewnętrzny wymiar świąt górował nad ich duchowym znaczeniem.

Niepowtarzalną aurę Świąt Bożego Narodzenia podczas uroczystości podkreślał płomień Betlejemskiego Światła Pokoju, którego głęboka symbolika może stanowić dla nas impuls do przewartościowania postaw, do zastanowienia się, jakie wartości powinny być wyznacznikami naszych życiowych priorytetów.

Wprowadzeni w refleksyjny nastrój wysłuchaliśmy również życzeń pani dyrektor Barbary Taraszkiewicz, która zwróciła uwagę na to, co najważniejsze w tym szczególnym czasie - byśmy byli bogaci w dobra niematerialne i otwierali nasze serca na drugiego człowieka oraz, by w nadchodzącym roku nie opuszczała nas pomyślność, a optymizm i pogoda ducha wypełniały każdy dzień. Wszystkiego co najpiękniejsze w tym szczególnym przedświątecznym czasie oraz by nowy 2016 rok  był wypełniony optymizmem i sukcesami  życzyła całej społeczności Gimnazjum nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Olecku przewodnicząca rady rodziców pani Agata Gałaszewska.

Moment łamania się opłatkiem i wspólnego kolędowania zwieńczył Dzień Bożonarodzeniowych Życzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym przedświątecznym okresie przyczynili się do stworzenia w naszym gimnazjum magicznej atmosfery przepełnionej życzeniami ciepła i miłości.

Magdalena Nyga