W poszukiwaniu sztuki – wycieczka do Suwalskiego Ośrodka Kultury PDF Drukuj Email
niedziela, 06 grudnia 2015 19:18

Dnia 1 grudnia 2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku  z oddziału objętego innowacją humanistyczną udali się na wycieczkę do Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Kierowani potrzebą obcowania ze sztuką teatralną trzecioklasiści spędzili wieczór podziwiając spektakl „Męczennicy” Teatru Rozmaitości z Warszawy w reżyserii Grzegorza Jarzyny, jednego z najbardziej cenionych polskich twórców teatralnych.

Poruszone w dramacie tematy – kwestia wrażliwości religijnej, kształtującej się wiary i moralności nastolatków, a także trudnej inicjacji w dorosłość, która potęguje konflikty w relacji między rodzicem a dzieckiem – wywołały w odbiorcach przedstawienia wiele emocji, skłoniły młodzież do przemyśleń i wspólnej dyskusji.

Spektakl, pod którego ogromnym wrażeniem byli młodzi widzowie, poprzedzony był warsztatami, które sprowokowały uczniów do pochylenia się nad problemami, wokół których oscyluje sztuka Grzegorza Jarzyny. W oparciu o techniki teatralne i performatywne uczestnicy spotkania próbowali odpowiedzieć na pytania dotyczące wolności, autorytetów czy porozumienia, bądź jego braku, między pokoleniami.

Pełni zapału uczniowie wzięli również aktywny udział w warsztatach prezentacji publicznej, dzięki którym mieli okazję utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach edukacji humanistycznej i zaprezentować swoje umiejętności komunikacyjne przed dużym audytorium i profesjonalną kamerą.

Wyjazd, choć wyczerpujący, okazał się bardzo refleksyjny i niezwykle twórczy, co potwierdza regułę, że mnogość inspirujących bodźców otwiera nas na nowe, poszerzające horyzonty doświadczenia.

Magdalena Nyga