Oddaliśmy hołd ludziom walczącym o niepodległą Polskę PDF Drukuj Email
czwartek, 12 listopada 2015 23:46

„Obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską ogarniać cały naród”, te ponadczasowe słowa wypowiedział Jan Paweł II, który uważał, że współczesny patriota, to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny, my Polacy, mamy szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład: uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji. Podkreślić należy, iż patriota to nie tylko człowiek stojący w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Jedną z najważniejszych uroczystości państwowych jest Narodowe Święto Niepodległości.

<kliknij by zobaczyć galerię>

W dniu 10 listopada 2015 roku o godzinie 17.00 w sali kina „Mazur”, społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku miała zaszczyt i przyjemność przedstawić władzom i mieszkańcom naszego miasta  program artystyczny z okazji gminnych obchodów 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pt. „Moje miejsce na ziemi jest tu, gdzie z popiołów odrodził się dom”. Inspiracją do stworzenia scenariusza były słowa piosenki wyśpiewane przez Annę German. Z wielką atencją, w atmosferze spokoju i powagi, godziwej scenografii, mogliśmy prześledzić wydarzenia poprzedzające datę 11 listopada 1918 roku. Płynnie i ciekawie młodzież zobrazowała sytuację polityczną naszego kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość, ducha narodu polskiego, który w czasie 123. lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Występ gimnazjalistów został bardzo ciepło przyjęty - dostarczył wielu wzruszeń i przemyśleń na temat wolności oraz niepodległości. Widzowie bardzo gorąco  nagrodzili  występujących, a Burmistrz Olecka, Pan Wacław Olszewski dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia, podkreślił jego wartość historyczną, wychowawczą i artystyczną. Scenariusz i reżyserię projektu przygotował zespół nauczycieli: Anna Kaczor, Justyna Jeżewska, Renata Lau, Renata Kołdys, Romana Waszak oraz Eligia Tokajuk.

<kliknij by zobaczyć galerię>

Kolejnym ważnym punktem święta 11 listopada 2015 roku była uroczysta liturgia mszalna za Ojczyznę, która miała miejsce o godzinie 10.00 w Kościele NMP KP w Olecku. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz Prałat Lech Janowicz w asyście księdza Prałata Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Mariana Salamona, księdza Prałata Stanisława Tabaki i innych księży, który również wygłosił homilię. W patriotycznym nabożeństwie wzięły udział władze naszego miasta, gminy i powiatu, Dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele, przedstawiciele samorządu uczniowskiego, poczty sztandarowe, służby mundurowe z Olecka oraz kompania honorowa Wojska Polskiego z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci – pod krzyżem misyjnym, pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności, gdzie został wygłoszony m.in. apel pamięci poległych oraz została oddana salwa honorowa. Na zakończenie uroczystość uświetniła  orkiestra miejska,  odegraniem kilku pieśni wojskowych i patriotycznych.

<kliknij by zobaczyć galerię>

Na tym nie koniec. Dnia 12 listopada 2015 roku od godz. 8.15 w sali kina „Mazur” odbyły się szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy uczniowie gimnazjum mieli nieukrywaną przyjemność obejrzeć program artystyczny w wykonaniu kolegów i koleżanek. Była to prawdziwa lekcja historii, która przyczyniła się do kształtowania pożądanych postaw patriotycznych i wychowawczych. Skupienie i cisza, jaka panowała na sali świadczyło o tym, że występ i tematyka programu wywarła głębokie wrażenie na młodej publiczności – za co Pani Dyrektor nie omieszkała podziękować.

Z całą pewnością poprzez nasze świętowanie oddaliśmy hołd ludziom, którzy przyczynili się do powstania niepodległej Polski.

Cały przebieg powyższych uroczystości koordynowała Dyrektor szkoły Pani Barbara Taraszkiewicz i  wicedyrektor Pan Jan Najechalski.

mgr Bogumiła Makola