Wehikułem czasu nad Wigrami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 października 2015 00:37


<kliknij by zobaczyć galerię>

W piękną, słoneczną sobotę 24 października 2015 roku uczniowie klas realizujących innowację matematyczno – przyrodniczą oraz miłośnicy przyrody naszej szkoły wzięli udział w wycieczce o charakterze ekologiczno – geograficzno - kulturowym do Wigierskiego Parku Narodowego. Opiekunami byli nauczyciele biologii p. Elżbieta Orlik-Gogacz, p. Agnieszka Baranowska-Moroz i geografii p. Wojciech Jegliński oraz rodzice p. Wioleta Kempisty i p. Ewa Muster-Drażba. Po urokliwych zakątkach parku oprowadzała nas przewodnik pani Barbara Perkowska.

 

Pierwszym zwiedzanym obiektem był klasztor Kamedułów. Kameduli przybyli tu w 1667 r. i przez pół wieku wznosili klasztor, który stał się jednym z największych i najbogatszych w Polsce. Po kasacji zakonu w 1800 r. władze pruskie wysiedliły mnichów na podwarszawskie Bielany, a obiekt uległ stopniowej dewastacji. Dopiero powojenna rekonstrukcja przywróciła mu dawny blask. Następnym zwiedzanym obiektem były apartamenty papieskie, w których Ojciec Święty Jan Paweł II wypoczywał w dniach 8-10 czerwca 1999 roku podczas pielgrzymki do kraju. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Przygotowano tam ekspozycję stałą, prezentującą historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe Wigierskiego Parku Narodowego, działalność człowieka oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach pod kierunkiem profesora Alfreda Lityńskiego. W dalszej części udaliśmy się do siedziby parku w Krzywym i spacerowaliśmy ścieżką wokół jezior Suchar I oraz  Suchar II. Są to niewielkie, izolowane, bezodpływowe jeziorka. Powstały podczas ostatniego zlodowacenia. Charakterystyczny dla sucharów jest otaczający je zespół roślinności torfowiskowej. Głównym komponentem jego budowy jest mech torfowiec, który ma zdolność magazynowania wody. Ostatnią atrakcją wyjazdu było integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Nasze spotkanie z Wigierskim Parkiem Narodowym odbyło się w ramach projektu z zakresu działalności ekologicznej „Wehikułem czasu nad Wigrami” wspieranego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

Olaf Sujata,1d

Zmieniony: sobota, 31 października 2015 13:28