LEKCJA HISTORII - udział uczniów naszej szkoły w XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku PDF Drukuj Email
czwartek, 17 września 2015 13:44

<kliknij by zobaczyć galerię>

11 września 2015r. w Białymstoku odbył się XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Sybiru, którego mottem było hasło „Koniec Wojny 1945-1989 Nowe zniewolenie”. Wydarzenie to było okazją spotkania Sybiraków z całego świata, dla których koniec wojny nie oznaczał upragnionej wolności. Pamięć ofiar zesłanych na Sybir przybyło upamiętnić kilka tysięcy osób, tym także delegacja z Olecka. W składzie uczestników pocztu sztandarowego naszej szkoły były: Karolina Baranowska, Julita Milewska, Michał Złotnik, Bartosz Biszewski oraz opiekun - nauczyciel historii Magdalena Białokozowicz.

W programie był uroczysty marsz ulicami Białegostoku, wyruszył spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie została odprawiona msza święta. Uroczystość zakończono złożeniem wieńców pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru był świetną lekcją historii, nie tylko dla uczniów, ale również dla nas wszystkich. Dzięki niej czcimy i utrwalamy pamięć o ofiarach Sybiru, których jedyną winą było to, iż byli Polakami i pragnęli Wolnej Ojczyzny.

nauczyciel historii
mgr Magdalena Białokozowicz