Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





WSPOMNIENIA Z MAŁOPOLSKI… CZYLI TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO KRAKOWA I OKOLIC PDF Drukuj Email
wtorek, 23 czerwca 2015 01:48


<kliknij by zobaczyć galerię>

Kraków, miasto Królów Polskich, serce polskiej kultury i historii to cel naszej tegorocznej wycieczki, na którą wyjazd planowany był  w naszej szkole od września. Udało się! Grupa 35 uczniów i 3 opiekunów w nocy z 17/18 czerwca wyruszyła na trzydniową wycieczkę do Karkowa i okolic.

Na miejscu byliśmy około godziny 10.30. Pierwszym punktem naszych małopolskich wojaży była Wieliczka ze słynną kopalnią soli. Mieliśmy ogromną przyjemność zwiedzać to niezwykłe miejsce nie utartą, znana trasą turystyczną, ale nowo otwartą trasą górniczą. Roboczy strój, kask, lampa – otrzymaliśmy ekwipunek godny górników. Przygoda rozpoczęła się od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym - szybem Regis. Nad wyprawą czuwała doświadczona pani przewodnik zwana przodowym. Znała kopalnię od podszewki, pewnie prowadziła po labiryncie komór i korytarzy, była dla grupy niedoświadczonych śleprów (początkujących w zawodzie górnika) najlepszym nauczycielem podziemnego fachu. Pani przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzieliła górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Śleper samodzielnie mierzył poziom stężenia metanu, wyszukiwał i transportował sól, wyznaczał drogę i badał nieznane sobie komory. Poznał w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów. W rolę fachowców wcielili się uczniowie naszego gimnazjum. Trasa górnicza to niezapomniana przygoda, fascynujące spotkanie z górniczymi tradycjami i obrzędami oraz pomysł na aktywne spędzenie czasu.

Po trzygodzinnej podziemnej wyprawie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym w Korzkwi, gdzie zjedliśmy obiad, chwilę odpoczęliśmy i zregenerowani zwiedzaliśmy okoliczne zabytki, chłopcy natomiast chętnie grali w piłkę.

Piątkowy poranek zapowiadał dzień zwiedzania i podziwiania jednego z najpiękniejszych miast Polski – Krakowa.  Około godziny dziesiątej na arkadowym dziedzińcu spotkaliśmy się z przewodnikiem. W Krakowie mieliśmy możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego podziwialiśmy renesansowy dziedziniec na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską - symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów. Na wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieli okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta i oglądać przepiękną panoramę miasta. Duże wrażenie na podopiecznych wywarła także druga piękna świątynia - Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwiali Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza, a także mieli okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się także odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta m.in. Floriańską kończącą się Barbakanem czy ulicą Franciszkańską ze słynnym Oknem Papieskim oraz odwiedzając dziedziniec Collegium Maius - najstarszy z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Grupa spotkała również  legendarnego smoka Wawelskiego.

Natomiast wieczorem mieliśmy okazję obejrzeć spektakl w Teatrze Bagatela, pt.: „Mayday” – niezwykle zabawną komedię, po której wielu z nas mięśnie twarzy bolały od śmiechu. Piątkowy wieczór również upłynął nam pod znakiem rekreacji, w bazie wypoczynkowej graliśmy bowiem w paintball.

Sobotni poranek przywitał nas cudownymi promieniami słońca. Po spakowaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nie był to jednak koniec zwiedzania. Przed nami Ojcowski Park Narodowy z Jaskinią Łokietka. Trzy godziny marszu, niesamowite widoki i wrażenia zrekompensowały nam w zupełności trud wędrówki.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była Częstochowa i Klasztor Paulinów. Na wzgórzu uczestniczyliśmy żywej lekcji historii, dotyczącej tego niezwykłego miejsca, po czym osoby, mające chęć głębszych przeżyć duchowych, mogły oddać się w skupieniu modlitwie.

Z Częstochowy ruszyliśmy prosto do domu, z krótką przerwą obiadową. Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Małopolski. Choć Kraków zwiedzaliśmy w strugach deszczu, to plan wycieczki został zrealizowany w 100%. Ten wyjazd oprócz wspaniałej integracji, cudownych wspomnień, pokazał jak w naszym kraju jest pięknie oraz to, że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki.

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy III B (18 osób), III c, III d, II a, II d, I e, I a, I b.

Kierownikiem wycieczki była pani Danuta Krupińska, opiekunami natomiast byli pani Mariola Zdancewicz i pan Wiesław Bukpaś.

Mariola Zdancewicz