Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





To już jest koniec… Podsumowanie projektu Comenius w Gimnazjum nr 2 w Olecku PDF Drukuj Email
środa, 27 maja 2015 22:55





<kliknij by zobaczyć galerię>

Od dawna w uszach rozbrzmiewały nam słowa piosenki Haliny Kunickiej – „Niech no tylko zakwitną jabłonie”… Nadszedł  maj a wraz z nim podsumowująca wizyta partnerów Projektu Showing Our World Heritage Programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”.

Olecko – cudowne miasto, w którym na co dzień mieszkamy i rzadko zastanawiamy się nad jego walorami, zachwyciło gości z Węgier, Bułgarii, Włoch i Francji.

Głównym celem trwającego spotkania jest poznawanie naszego wspólnego dziedzictwa, tak jak to było podczas poprzednich zagranicznych wyjazdów, jak również podsumowanie dwuletnich działań partnerów Projektu.

 

V międzynarodowa Konferencja Projektu Comenius rozpoczęła się w poniedziałek 18 maja od powitania gości według nakazów tradycji chlebem i solą przed progiem naszego Gimnazjum. Główny punkt powitalny stanowiło spotkanie gości ze społecznością szkolną na sali gimnastycznej podczas krótkiego recitalu, przygotowanego w językach partnerów projektu przez młodzież gimnazjum. Dużym zainteresowaniem zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów cieszyły się wspólne zajęcia lekcyjne, umożliwiające poznanie naszego systemu edukacji i wymianę dobrych praktyk. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli uczestniczyć zajęciach, przede wszystkim tych realizujących innowacje. Po południu obcokrajowcy zostali oficjalnie powitani przez Burmistrza Olecka – pana Wacława Olszewskiego.

Zwiedzanie miasta w formie aktywnej gry terenowej było strzałem w dziesiątkę – młodzież naprawdę poznała miasto, nie nudząc się przy tym. Wieczorna biesiada przy ognisku dopełniła aktu poniedziałkowej integracji, by już we wtorek rano wyruszyć do Białowieskiego Parku Narodowego – obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nie od dziś wiadomo, że nauka poprzez doświadczenie daje najlepsze rezultaty i tak było tym razem. Młodzież choć zmęczona, to bardzo zadowolona wróciła z wyprawy do Białowieży.

Środowy poranek pozwolił zwolnić tempa podczas porannego spaceru po Olecku.
Po południu wszyscy wzięli udział w inscenizacji historycznej przygotowanej przez
Zaciężną Chorągiew Rycerską. Uczestników powitano wystrzałami z artylerii średniowiecznej. Przedstawiono też turniej rycerski i średniowieczny taniec, by na koniec pasować uczestników na rycerzy i wręczyć certyfikaty. Wieczorem młodzież uczestnicząca w projekcie spotkała się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, by wspólnie wziąć udział w warsztatach kulinarnych, co pozwoliło nie tylko przyrządzić wyśmienite potrawy i napoje, ale też poznać bazę szkoły. Obcokrajowcy zgodnie przyznali, że były to jedne z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych zajęć w jakich do tej pory brali udział.

Czwartek to kolejny dzień odkrywania cudów natury na Mazurach, bowiem członkowie projektu udali się do Mikołajek i Galindii, gdzie czekał ich ogrom wrażeń i działań praktycznych. Po wspaniałej podróży po dziedzictwie kulturowym Polski, członkowie projektu z pewnością byli gotowi na, podsumowujący montaż słowno-muzyczny, pt.: „Narody Comeniusa w pigułce, czyli Europa da się lubić”, który odbył się w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate” w Olecku w piątek 22 maja.  Program został poprzedzony spektaklem, pt.: „Żeglując między złudzeniami”. Członkowie wszystkich państw partnerskich zaprezentowali występy wokalne, prezentacje multimedialne przedstawiające nasze wspólne dziedzictwo i podsumowali dwuletnie działania projektowe. Na zakończenie spotkania głos zabrali gospodarze i przedstawiciele zagranicznych delegacji, gratulując zaangażowania, zdobytej wiedzy oraz cennych i wartościowych umiejętności, które w dalszej perspektywie będą owocowały lepszym dniem codziennym całej społeczności.

Spotkanie z wielokulturową Europą dobiegło końca  w atmosferze podziękowań oraz wzruszenia. Nie mamy wątpliwości, że realizacja projektów, nawiązywanie nowych przyjaźni i pozytywnych relacji ma wpływ na losy całych narodów. Nie od dziś  wiadomo, że ludzie, którzy się znają, wzajemnie szanują, nigdy nie będą ze sobą walczyć i prowadzić wojen.

 

Mariola Zdancewicz