Próbujemy uczyć się nie tylko z książek... PDF Drukuj Email
niedziela, 13 lutego 2011 11:27

>> Foto<< ?Próbujemy uczyć się nie tylko z książek,

ale z nieba i Ziemi, dębów i buków?? - podsumowanie

W I semestrze roku szkolnego 2010/2011 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku wzięli udział w realizacji zadania z zakresu ekologii, pt. ?Próbujemy uczyć się nie tylko z książek, ale z nieba i Ziemi, dębów i buków??. Projekt został przeprowadzony we współpracy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku w ramach tzw. Małych Grantów ? Jesień 2010. Pozyskane fundusze pozwoliły zakupić pomoce dydaktyczne (atlasy roślin, drzew i ptaków, nagrody książkowe dla uczestników konkursu fotograficznego oraz akcesoria do klasowej hodowli roślin) niezbędne do wykonania założeń programowych projektu.

Projekt składał się z trzech etapów.

Etap pierwszy rozpoczął się zajęciami terenowymi na ?Wiewiórczej ścieżce? nad Jeziorem Olecko Wielkie w dniu 23 października 2010 roku. W trakcie przemarszu wokół jeziora młodzież: zintegrowała swoją wiedzę poprzez kompleksowe spojrzenie na ożywione i nieożywione elementy ekosystemu; obserwowała i wykonywała fotografie zjawisk przyrodniczych występujących jesienią; rozpoznawała gatunki pospolicie występujących drzew i ptaków; analizowała stan infrastruktury turystycznej Jeziora Oleckie Wielkie.

W badanym rejonie wystąpiły następujące elementy infrastruktury turystycznej:

trasa spacerowa i rowerowa; 4 plaże miejskie (2 trawiaste i 2 piaszczyste); 3 pola biwakowe;

3 wypożyczalnie sprzętu pływającego; 4 obiekty sportowe (boiska do siatkówki plażowej, piłki nożnej); skate park; 7 punktów gastronomicznych; 6 obiektów noclegowych (hotele, pensjonaty); 3 ogródki zabaw dla dzieci; 6 punktów widokowych; 9 tablic informacyjnych;

28 ławek; 34 kosze na śmieci.

Drugim etapem wdrażanego zadania było przeprowadzenie szkolnego konkursu fotograficznego ?Jesienne barwy Ziemi Oleckiej? dla uczniów Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Konkurs miał na celu: wyrobienie wśród młodzieży potrzeby obcowania z przyrodą oraz promowanie postaw ekologicznych; obserwację zjawisk przyrodniczych występujących jesienią; rozbudzenie aktywności i integrację młodzieży szkolnej; rozwijanie osobistych zainteresowań młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych; prezentację twórczego spojrzenia młodego pokolenia na przyrodę, możliwość zaprezentowania swojego dorobku.

Do konkursu zostało zgłoszonych 15 prac. W dniu 7 grudnia 2010 roku komisja konkursowa w składzie: Anna Siemiatycka - dyrektor Gimnazjum nr 2, Eligia Tokajuk ? nauczyciel informatyki, Tadeusz Gut ? nauczyciel sztuki, przyznała nagrody w następujących kategoriach:

I. ?Spojrzenie fotografa? - 1. Agnieszka Urbanowicz II E;

II. ?Przekaz artystyczny? - 1. Bartłomiej Duszyński III F, 2. Mikołaj Głębocki II E;

III. ?Ujęcie przestrzeni? - 1. Marta Malinowska II D, 2. Magdalena Ampulska I B;

IV. ?Czytelny przekaz tematu? - 1. Jakub Mrozowski II D, 2. Jakub Kozłowski III F.

Wystawa pokonkursowa, wręczenie dyplomów i nagród książkowych odbędzie się 18 lutego 2011 r. podczas uroczystego apelu podsumowującego pracę szkoły w I semestrze.

Trzeci etap zadania dotyczył rozpoczęcia hodowli roślin doniczkowych w pracowni biologicznej. Punkt wyjścia stanowiło hasło:

więcej zieleni ? więcej tlenu ? sprawniejszy umysł ? dobre oceny

Wychodząc z tego założenia, uczniowie wzięli w swoje ręce ziemię, sadzonki roślin i w ten sposób przybyło w pracowni biologicznej nowych ?fabryk? tlenu. Piękne i pożyteczne?, a efekty na pewno przyjdą! Wystarczy wziąć głęboki oddech !

Składamy podziękowania panu Janowi Pęcakowi za przygotowanie ogniska i poczęstunek gorącą herbatą w trakcie zajęć terenowych.

Elżbieta Orlik-Gogacz i Wojciech Jegliński - opiekunowie projektu

Zmieniony: niedziela, 13 lutego 2011 22:01