Dziedzictwo niematerialne – Lalki w strojach ludowych Warmii i Mazur. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 11 maja 2015 23:56

<kliknij by zobaczyć galerię>

W dniach 18 – 22 maja 2015 roku, nasze gimnazjum będzie organizatorem V Międzynarodowego Spotkania Partnerów Projektu „Showing Our World Heritage” (Poznawanie Naszego Światowego Dziedzictwa).

Bardzo ważną częścią dziedzictwa oprócz zabytków, dzieł sztuki i kolekcji cennych eksponatów jest także tradycja, żywe niematerialne przejawy kultury odziedziczone po przodkach i przekazywane pokoleniom.

Włączając się w zadanie projektowe szkoły (aspekt dziedzictwo niematerialne państw należących do Projektu Comenius), postanowiliśmy wraz z młodzieżą szkolną umilić pobyt  gości zagranicznych w naszej szkole, przygotować i wręczyć drobne prezenty, które sami  już przygotowaliśmy w ramach projektu edukacyjnego noszącego tytuł: Lalki – w strojach ludowych Warmii i Mazur. Czternaścioro uczniów projektu miało możliwość poznania wiedzy na temat strojów ludowych naszego regionu, aspektów praktycznych, a tym samym  kultury naszego państwa, a w  szczególności naszego regionu.

W imieniu uczniów i moim własnym, bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie Pani Justynie Pawłowskiej, która wprowadziła młodzież w tajniki historii strojów ludowych Warmii i Mazur, Pani Marcie Zarzeckiej, opiekunce projektu, Pani Dorocie Miszczak i Pani Zycie Szerel za próbę zmierzenia się z  niełatwym zadaniem uszycia stroju ludowego.

Mamy nadzieję, iż wykonane przez nas upominki będą miłą pamiątką z Polski oraz  pozwolą  ukazać naszym gościom cenne elementy polskiej kultury, tradycji i obyczaju.

Bogumiła Makola

koordynator projektu

Uczniowie biorący udział w projekcie:

Maja Adamczewska klasa II d

Magdalena Motulewicz klasa II d