Młodzi Głosują PDF Drukuj Email
czwartek, 30 kwietnia 2015 23:47

<kliknij by zobaczyć galerię>

Dnia 29 kwietnia 2015 roku w naszej szkole, Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, w ramach akcji „Młodzi głosują” Centrum Edukacji Obywatelskiej zostały przeprowadzone prawybory prezydenckie.

Główną zasadą akcji  jest neutralność polityczna. Celem przedsięwzięcia było przekonanie uczniów, że warto brać udział w wyborach. Wyniki szkolnych prawyborów zostały opublikowane dopiero po wyborach powszechnych 10 maja.

Zaangażowani w akcję uczniowie powołali Szkolną Komisję Wyborczą, rozwiesili plakaty zachęcające do udziału w wyborach,   przygotowali karty do głosowania z nazwiskami kandydatów. Ponadto na lekcjach wiedzy o społeczeństwie  i historii przeprowadzono zajęcia z zakresu edukacji wyborczej.

Młodzi wyborcy głosowali na przerwach w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym (aula szkoły). Frekwencja była zadawalająca - 63 %. W głosowaniu wzięło udział  219  uczniów ( 3 oddało głosy nieważne).

Udział uczniów w takich projektach kształtuje właściwe postawy i wyrabia nawyki obywatelskie, daje możliwość wyrażania własnego zdania i poglądów politycznych oraz poszerza wiedzę młodych na temat czynnego prawa wyborczego.  Przedsięwzięcie, którego koordynatorem była Jolanta Jeleniewicz – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, było już kolejnym tego typu wydarzeniem w szkole. W komisji zasiadali: przewodnicząca -  Aleksandra Górska i członkowie: Julia Kozłowska, Kacper Chodnicki, Roksana Mnatsakanyan i  Weronika Urbanowska . Nad rzetelnym przebiegiem głosowania czuwali przedstawiciele  Samorządu Uczniowskiego. Dla wszystkich była to wspaniała lekcja demokracji.

Aleksandra Górska pod kierunkiem Jolanty Jeleniewicz