Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Relacja z obchodów Święta Szkoły pod hasłem „Bądź własną wizją świata…przed Tobą ocean możliwości” PDF Drukuj Email

Uroczysta akademia „Bądź własną wizją świata… przed Tobą ocean możliwości”, oraz Otwarcie „Galerii Osiągnięć sportowych”


<kliknij by zobaczyć galerię>

 

Część artystyczna ­ „Żeglując pomiędzy złudzeniami”


<kliknij by zobaczyć galerię>

Przyćmienie Pobierz

 

Podsumowanie konkursu pn. „Hasło kibica – sposobem na promocję zdrowego stylu życia i propagowanie sportów zimowych”


<kliknij by zobaczyć galerię>

 

Spotkanie z Mistrzem Sportu Erwiną Lilią Ryś-Ferens


<kliknij by zobaczyć galerię>


Finał VIII Turnieju Wiedzy o Mikołaju Koperniku „Mikołaj Kopernik – nauka, praca, osiągnięcia”


<kliknij by zobaczyć galerię>

 

VI Memoriał  im. Władysława Żurowskiego


<kliknij by zobaczyć galerię>


Bądź własną wizją świata… przed Tobą ocean możliwości – pod tym hasłem Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika już po raz siódmy obchodziło urodziny swego Patrona we czwartek 19 lutego. Uroczystej akademii towarzyszyła VI edycja Memoriału im. Władysława Żurowskiego. Dla całej społeczności dzień ten był niezwykły, gdyż obfitował w wiele wyjątkowych wydarzeń towarzyszących.

 

Jest nam niezmiernie miło, że Święto Szkoły uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście, byli to m.in.: Burmistrz Miasta Olecko p. Wacław Olszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej p. Karol Sobczak, ks. prałat Lech Janowicz proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, p. Wojciech Rejterada – Przewodniczący Gminnej Komisji Oświaty, Kultury, Promocji Gminy, Sportu i Rekreacji, p. Andrzej Kamiński dyrektor MOSiR-u w Olecku, komendant Straży Pożarnej p. Jan Mróz, komendant Powiatowy Policji p. Rafał Klauza. Wśród przybyłych znaleźli się również przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z gimnazjum: p. Anna Cieśluk Dyrektor Delegatury w Ełku Kuratorium Oświaty w Olsztynie, p. Zbigniew Bogdan – kierownik W-MODN, p. Małgorzata Burba – konsultant metodyczny W-MODN, p. Jolanta Grędzińska-Kosiorek – konsultant metodyczny W-MODN, a także przedstawiciele lokalnych mediów. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli absolwenci Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika: p. Cherry Ann Moreno-Kwaśniewska, p. Michał Górski, p. Agata Sinderewicz, p. Justyna Pławska, p. Eliza Mrozowska, p. Karol Bujnowski oraz p. Marcin Zawadzki. Dziękujemy za obecność szacownych emerytów, a także dyrektorów, nauczycieli i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół gminnych, którzy włączyli się wspólnego świętowania i wraz z nami uczcili chlubną tradycję naszego gimnazjum.

Tegoroczna akademia poprzez swą myśl przewodnią skupiła szczególną uwagę na dwóch aspektach: promowania zdrowego stylu życia oraz rozwijania swej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Spełnianie marzeń, realizacja pasji i poszerzanie zainteresowań to właśnie rezerwuary tych aspektów wypełniły życie naszych dwóch mentorów Mikołaja Kopernika i Władysława Żurowskiego.

Uroczystą Galę Osiągnięć poprzedziło otwarcie nowo utworzonej przestrzeni w naszej szkole – Galerii Osiągnięć Sportowych. To co doskonałe jest pełne harmonii i ładu, a także naznaczone jest twórczym dążeniem i wytrwałością. Niech więc ta Galeria Osiągnięć Sportowych stanie się wspaniałą wizytówką naszych sportowych zmagań i sukcesów. […]Niech łączy lata świetności z tym co przed nami, a co wyznacza nam jasny cel w dążeniu do doskonałości – i nie tylko w wymiarze fizycznym, ale też intelektualnym i moralnym. – podkreśliła pani dyrektor Anna Dorota Siemiatycka.

Tuż po symbolicznym rozwiązaniu liny rozpoczęliśmy część główną obchodów Święta Szkoły. Pierwszym zapalającym punktem uroczystości, było wręczenie podziękowań tym, którzy swoją troską, operatywnością i bezinteresownością wspierają podejmowane przez szkołę działania, wnosząc tym samym trwały ślad w rozwój i podnoszenie rangi naszej szkoły w środowisku. Nade wszystko pragnęliśmy podkreślić wychowawczy aspekt działań uhonorowanych osób. Wyróżnieni w tym dniu swą postawą dają świadectwo, że sukcesami i dobrem można i należy się dzielić, są również dowodem na to, że stworzyli własną wizję świata, która pozwala nam wierzyć, iż ocean możliwości rozpościerający się przed każdym, jest głębią, z której czerpać może wielu. Symboliczną statuetkę „Przyjaciela Dwójki” i pamiątkowy dyplom otrzymali: pan Roman Prawda, pan Piotr Kot, pan Wojciech Kot, pan Bogusław Milewski, pan Wojciech Makowski w kategorii znacząca pomoc materialna i finansowa na rzecz szkoły oraz państwo Anna i Lech Marczakowie w kategorii wielokrotne publiczne wspieranie i popularyzowanie szkoły.

Osiągnięcia szkoły, to przede wszystkim sukcesy uczniów. Wszyscy pragniemy, aby sukcesy zapoczątkowane w gimnazjum nabierały właściwego wymiaru i rozmachu na kolejnych etapach kształcenia, a przede wszystkim w życiu zawodowym. Nieprzypadkowo gościliśmy przedstawicieli absolwentów naszej szkoły. Ich ścieżki edukacyjne i zawodowe są namacalnym zobrazowaniem ich własnej wizji świata. Rąbka tajemnicy swego sukcesu zawodowego, bądź naukowego uchylili nam absolwenci naszego gimnazjum, którzy w chwili obecnej spełniają się zawodowo w świetnie prosperujących firmach i instytucjach lub kontynuują studia na najlepszych uczelniach w Polsce.

Pani Cherry Moreno-Kwaśniewska laureatka Nagrody Dyrektor Gimnazjum w roku szkolnym 2003/2004. Pani Cherry Moreno jest absolwentką studiów na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku Biotechnologia o specjalności Biotechnologia Medyczna. Cherry Ann ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów, wystąpień na konferencjach naukowych, publikacji naukowych. Jest członkinią i prezesem zarządu Koła Naukowego Immunologii.

Pan Michał Górski, który mury naszej szkoły opuścił w 2004 roku, obecnie jest studentem studiów doktoranckich na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Pracuje w Zakładzie Biomechaniki w Instytucie Sportu w Warszawie.
Pan Michał to przede wszystkim sportowiec. Nasz absolwent to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Taekwondo Olimpijskim, członek Narodowej Kadry Taekwondo Olimpijskiego, posiadacz stopnia mistrzowskiego 2 Dan (czarny pas) w Taekwondo Olimpijskim, wielokrotny medalista imprez sportowych krajowych i zagranicznych w Taekwondo w klubie MLKS Czarni Olecko.

Pani Agata Sinderewicz, mogła pochwalić się świadectwem z wyróżnieniem za rok szkolny 2005/2006. Ukończyła studia na Akademii Obrony Narodowej, na kierunku Zarządzanie i dowodzenie ze specjalnością Zarządzania Lotnictwem. Obecnie natomiast robi doktorat na tejże Akademii w Instytucie Lotnictwa i Obrony Narodowej.

Pani Justyna Dominika Pławska –ukończyła nasze Gimnazjum z imponującą średnią ocen 6,0! Równie rewelacyjnie poradziła sobie na egzaminie. Z części humanistycznej otrzymała 100% możliwych punktów, z części matematyczno-przyrodniczej 98% punktów.  Obecnie studiuje Finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Pani Eliza Karolina Mrozowska – laureatka Nagrody za najwyższą średnia w roku szkolnym 2008/2009. Pani Eliza rozpoczęła studia w Szkole Głównej Gospodarki Wiejskiej w Warszawie na kierunku Gospodarka przestrzenna. Nasza Absolwenta to także prymuska! Średnia z jaką ukończyła Gimnazjum to 5,8. Pan Marcin Zawadzki był Absolwentem Roku 2009/2010, obecnie jest studentem II roku Politechniki Warszawskiej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Średnia ocen na koniec Gimnazjum wynosiła u  pana Marcina 5,93. A egzaminy gimnazjalne zdał na poziomie 100% z części matematyczno przyrodniczej i 98% z języka obcego nowożytnego.

Pan Karol Bujnowski – absolwent szkoły z roku 2005/2006, obecnie jest absolwentem Lotnictwa i Kosmonautyki ze specjalnością Silniki Lotnicze. na Politechnice  Rzeszowskiej. Zawodowo realizuje się w Portugalii. Właśnie zakończył staż w firmie związanej z przemysłem kosmicznym.

Nasi absolwenci zgodnie podkreślili, że wiara we własne marzenia, samodyscyplina i bezustanna chęć realizowania swoich pasji to podstawy ich sukcesu. Nie umknęła naszej uwadze rzecz niezwykła. Wśród zaproszonych absolwentów same umysły ścisłe. Nie mamy wątpliwości, że ten pierwiastek samorealizacji został zaszczepiony właśnie w naszej szkole.

Jak co roku główny punkt programu stanowiła Gala Osiągnięć, która w centrum stawia osiągnięcia uczniów Gimnazjum nr 2 Mikołaja Kopernika w Olecku. Najważniejsze jest by młodzi ludzie mieli wizję świata, w którym pragną żyć.

W tradycję obchodów Święta Szkoły wpisało się już na stałe wydarzenie towarzyszące – Memoriał im. Władysława Żurowskiego. Każdego roku gościmy osobę blisko związaną z naszym sportowym przewodnikiem, nauczycielem WF-u, harcerzem, twórcą słynnego lodowiska Bajka.

Swoimi wspomnieniami o dziadku podzieliła się z nami jego wnuczka, która przybliżyła nam postać tej wspaniałej postaci z bardzo osobistego punktu widzenia. Przypomniała, iż jako mała dziewczynka, nie zdawała sobie sprawy, jak wybitną postacią jest jej dziadek. Teraz po latach dostrzega ogromną wyjątkowość myśli i działań niezłomnego pedagoga i entuzjasty sportów zimowych.  Pani Cherry Moreno-Kwaśniewska wspomnienia o Władysławie Żurowskim podsumowała sentencją, którą on często powtarzał, a którą ona skierowała do młodzieży naszego gimnazjum. To maksyma wybitnego polityka i działacza społecznego Władysława Bartoszewskiego Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej (…) nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte.

Aby uświadomić sobie to, że można osiągnąć wszystko, czego się pragnie i zrealizować marzenia, zaplanować swoją drogę i przypomnieć ideały, uczniowie Gimnazjum prześledzili uważnie losy mitycznego bohatera Odyseusza.

Tuż po części oficjalnej zgromadzeni goście wraz z całą społecznością szkolną mieli przyjemność obejrzeć spektakl przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne pt.: Żeglując między złudzeniami. Część artystyczna nawiązywała  do postaci niezłomnego podróżnika, który pokonując wszelkie przeciwności losu, po 10 latach tułaczki dociera do upragnionej Itaki. Walka z Syrenami i Lotofagami to symboliczne przedstawienie walki o wiarę w marzenia  i własną wizję świata. 

Kolejny raz daliśmy wyraz temu, iż poczesne miejsce w naszej szkole zajmuje sport. Pierwszą lekcję tego dnia poprowadziła wybitna postać polskiego łyżwiarstwa pani Erwina Lilia Ryś–Ferens. To najbardziej utytułowana łyżwiarka szybka w historii naszego kraju.

W swoim dorobku ma aż 83 tytuły mistrza Polski i 50 rekordów kraju, aż 21 razy stawała na podium mistrzostw świata i Europy. Czterokrotnie brała udział w Igrzyskach Olimpijskich.
W swoim dorobku ma aż 83 tytuły mistrza Polski i 50 rekordów kraju, aż 21 razy stawała na podium mistrzostw świata i Europy. Czterokrotnie brała udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Ważną refleksją, którą podzieliła się z nami sportsmenka była myśl o tym, że każdy może osiągnąć to, czego pragnie, jeśli tylko odda się temu z sercem i zaangażowaniem. Nieważne, czy trenuje się na jeziorze, czy nowoczesnej hali. Najistotniejsze to chcieć osiągać coraz więcej, przełamywać własne ograniczenia.

Spotkanie zakończyło się owacjami, a nasz Gość przyjął piękne kwiaty i został zaproszony do udziału w Memoriale im. Władysława Żurowskiego.

Celem tych dorocznych zawodów jest przede wszystkim upamiętnienie postaci Władysława Żurowskiego. Ponadto młodzież ma możliwość integracyjnego spotkania i uprawiania sportów w atmosferze koleżeńskiej rywalizacji.

Na najwyższym podium stanęła drużyna z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, drugie miejsce zajęła drużyna gimnazjum z Zespołu Szkół w Babkach Oleckich, trzecie – z Zespołu Szkół w Judzikach, czwarte – drużyna z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Kijewie.

Ważnym momentem VI Memoriału było wręczenie symbolicznej statuetki upamiętniającej to Święto Mistrzowi Sportu – Erwinie Ryś – Ferens. Sportsmenka była wyraźnie wzruszona i wyraziła uznanie dla młodych sportowców życząc im sukcesów.

Emocjonujący dzień Święta Szkoły zakończył się w podniosłej atmosferze zwycięstwa.

Mariola Zdancewicz

Katarzyna Werstak

Zmieniony: czwartek, 26 lutego 2015 00:27