Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Warsztaty „Zagrożenia wychowawcze cyberprzestrzeni” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 08 grudnia 2014 23:18


<kliknij by zobaczyć galerię>

W dniach 4 i 5 grudnia 2014 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty poświęcone tematyce niebezpieczeństw, które niesie za sobą cyberprzestrzeń. Ich głównym celem było zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najnowszymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym, a będącymi powszechnym zagrożeniem dla młodzieży. Wzięli w nich udział uczniowie wszystkich klas – zarówno I, II, jak i III.

Społeczność szkolna miała ogromny zaszczyt wysłuchać wystąpienia prof. dr hab. Józefa Bednarka oraz dr Anny Andrzejewskiej. Prelegenci są autorytetami w dziedzinie zagrożeń cyberprzestrzeni. Prof. dr hab. Józef Bednarek jest wybitnym pedagogiem, dydaktykiem, medioznawcą. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego w Zespole ds. Bezpieczeństwa Dziecka w Cyberprzestrzeni przy Rzeczniku Praw Dziecka RP. Przedmiot jego zainteresowań stanowią możliwości i zagrożenia świata wirtualnego. Dr Anna Andrzejewska jest nietuzinkowym pedagogiem w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, ekspertem w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni. Od lat prowadzi badania związane z wpływem najnowszych mediów na życie dzieci i młodzieży.

Powszechnie wiadomo, iż to właśnie młodzież stanowi największą i najbardziej aktywną grupę korzystającą z najnowszych technologii i mediów cyfrowych. Komputer i Internet towarzyszy im niemalże w każdej godzinie funkcjonowania. Niestety w tejże wirtualnej przestrzeni młoda jednostka napotyka na szereg pułapek, których często nie jest świadoma. W związku z powyższym niniejsze warsztaty miały charakter niesamowicie pouczający, refleksyjny. Polegały przede wszystkim na uwrażliwieniu młodzieży na patologie społeczne najczęściej spotykane w sieci. Wśród nich omówione zostały, m. in. cyberbullying (cyberprzemoc), pedofilia internetowa, samobójstwa w sieci oraz bigoreksja. Ponadto wyjaśniono pojęcie infoholizmu – uzależnienia od komputera i Internetu, które niejednokrotnie prowadzi do chorób układu wzrokowego, mięśniowo-szkieletowego oraz chorób psychicznych. Dr Anna Andrzejewska zwróciła również uwagę na gry komputerowe, które niepodważalnie determinują zmiany o charakterze społecznym oraz zagrożenia z zakresu etyki, a także zanik samodzielnego myślenia, czy też pogłębionej refleksji.

Uwieńczeniem tych niezwykłych zajęć była projekcja wzruszającej prezentacji multimedialnej - „Żyj mądrze - zawierającej szereg cytatów, myśli uczonych od starożytności po czasy współczesne, która poruszyła nawet największych twardzieli.

 

Karolina Paulina Truchan