Lekcja historii inaczej .... PDF Drukuj Email
czwartek, 04 grudnia 2014 00:34

<kliknij by zobaczyć galerię>

20 listopada 2014 r. w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, odbyło się spotkanie z dr. inż. płk. Władysławem Krajewskim, przedstawicielem Związku Piłsudczyków, w ramach projektu edukacyjnego „Józef Piłsudski – mit, a rzeczywistość”.

Panu Władysławowi towarzyszyła słynna polska skrzypaczka – pani Jolanta Sosnowska, Specjalnie na tę okoliczność aulę szkoły zaaranżowano na wzór kultowej restauracji II Rzeczypospolitej „Mała Ziemiańska”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie z grupy projektowej (z klas:1a, 2a, 2d i 2e) a także zainteresowani nauczyciele i uczniowie.

Nasz gość przybliżył uczestnikom spotkania życiorys marszałka Józefa Piłsudskiego, między innymi jego słynne powiedzenia. Przypomniał uczestnikom, jak jego talent wojskowy w bitwie warszawskiej, potocznie nazywanej „Cudem na Wisłą”, uratował Europę przed zalewem komunizmu.

Następnie opowiedział o zagładzie polskiej inteligencji w okresie II wojny światowej i znaczeniu Związku Piłsudczyków w jej odbudowie.

Pan Władysław Krajewski przyniósł wiele pamiątek związanych z marszałkiem i omawianym okresem, najciekawszą z nich  okazała się szabla jaką walczyli Piłsudczycy.

Na koniec podziękowaliśmy naszemu Gościowi za wspaniałą lekcję historii. Po wykonaniu pamiątkowej fotografii, nasz gość uwiecznił swoją obecność, wpisem do księgi pamiątkowej.

Następnego dnia uczniowie żywo relacjonowali spotkanie swoim kolegom. Mamy nadzieję, że  słowa zawarte w podziękowaniu, że  „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”, zapiszą się w umysłach młodzieży  na długo.

A. Kaczor