Gimnazjaliści udowadniają, że etap szkolny konkursu przedmiotowego to „pestka” … PDF Drukuj Email
wtorek, 18 listopada 2014 10:50

<kliknij by zobaczyć galerię>

„Zadania były względnie łatwe, nawet te dotyczące zagadnień geologicznych”
- zgodnie przyznają uczniowie po zakończeniu konkursu geograficznego, który odbył się w poniedziałek 17 listopada br. Młodzież zainteresowana zgłębianiem wiedzy geograficznej zmierzyła się z tą obszerną dziedziną nauki podczas szkolnego etapu wojewódzkiego konkursu geograficznego dla uczniów gimnazjum województwa warmińsko-mazurskiego.

Do konkursu przystąpiło 8 uczniów: Agata Bielnica, Marta Kisielewska, Jakub Kowalewski, Aleksander Krupa, Aleksandra Mrozowska, Smokowska Agata, Szymulewski Łukasz, Michał Złotnik.

Zadania konkursowe obejmowały podstawę programową nauczania geografii w gimnazjum. „Najtwardszy orzech do zgryzienia”  mieli  zatem uczniowie klas drugich, przed którymi jeszcze półtora roku gimnazjalnej edukacji geograficznej na lekcjach i na kółku geograficznym.

Paradoksalnie najtrudniejszym dla uczniów okazało się zadanie o parkach narodowych  (rozpoznanie parku na podstawie opisu, a następnie wskazanie na mapie), a także zadanie z interpretacją wykresu ludnościowego zwanego piramidą płci i wieku. Niektórzy zapomnieli, że na zachód od południka 180° jest wcześniejsza data, inni byli szczęśliwi, że doskonale sobie poradzili z orientacją na mapie i z wykresami klimatycznymi, i z arcytrudną geologią…

Aby wstępnie zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego konkursu geograficznego należało zdobyć za test 75 i więcej procent punktów. Udało się to trzem uczestnikom: Jakubowi Kowalewskiemu z 3b, Agacie Bielenicy z 2d i Michałowi Złotnikowi z 2a. Pozostałej piątce zabrakło niewiele procent do magicznej liczby „75”. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się gratulacje za dużą wiedzę geograficzną i chęć jej dalszego zgłębiania. Młodzież do konkursu przygotowywały nauczycielki uczące geografii: p. Anna Dorota Siemiatycka i p. Danuta Krupińska.

Danuta Krupińska