Spotkanie z panią Weroniką Brączek – wolontariuszką pracującą na rzecz dzieci i młodzieży. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 listopada 2014 00:26


<kliknij by zobaczyć galerię>

W miniony piątek – 7 listopada w Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku spotkaliśmy się z niezwykłym gościem: panią Weronika Brączek, wolontariuszką, która odwiedziła uczniów naszej szkoły w ramach zadań stawianych przez program edukacji globalnej, do której przystąpiło nasze gimnazjum we wrześniu tego roku.

Zadaniem edukacji globalnej jest wyjaśnianie globalnych współzależności, przyczyn problemów współczesnego świata i wyzwań z tym związanych. Edukacja globalna ma przybliżać społeczeństwu zagadnienia dotyczące sytuacji uboższych krajów, jak również pokazywać wzajemne zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się. Edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem oraz włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.
Z panią Weroniką spotkali się uczniowie klasy III c, w której realizowany jest projekt edukacyjny dotyczący edukacji globalnej pt. „Czy wiesz, co kupujesz?”. Projekt ten zakłada zapoznanie uczniów z zasadami etycznych zakupów, czyli uświadomienie, skąd biorą się rzeczy przez nich kupowane, kto i w jakich warunkach je wytwarza, a także jak każdy z nas może wpłynąć na to, aby sytuacja Globalnego Południa poprawiła się.
Wolontariuszka opowiedziała młodzieży o swojej pracy w Argentynie, którą wykonywała w ramach projektów związanych z wyrównywaniem szans edukacyjnych dla dzieci migrantów. Przedstawiła ciekawostki związane z tym krajem, a także mówiła o Boliwii, Peru i Paragwaju w kontekście tematu migracji. Uczniowie zapoznali się z problemami społeczności zamieszkujących ubogie dzielnice Buenos Aires. Pani Weronika Brączek podkreślała, że problemy braku dostępu do edukacji, wykluczenia społecznego czy braku opieki prawnej lub medycznej dotyczą także cudzoziemców i ich dzieci mieszkających w Polsce, obok nas. Mówiła, że najważniejsze w edukacji młodych Polaków jest to, aby zdawali sobie oni sprawę z sytuacji cudzoziemców  w naszym kraju i na świecie i aby podejmowali możliwe działania: poprzez wolontariat lub działania we własnym środowisku związane z edukacją globalną. Dzieci cudzoziemców mają przecież takie same marzenia jak my, takie same do nich prawo, prawo do nauki i bezpieczeństwa.
To ostatnie spostrzeżenie zostało podkreślone w drugiej części spotkania, podczas której uczniowie klasy III c oraz redaktorki szkolnej gazety „Byle do dzwonka” mieli wykonać projekty graffiti przedstawiające pragnienia młodzieży. Pojawiły się tu napisy i rysunki apelujące o prawo do nauki, równego traktowania bez względu na rasę czy wyznanie, spokój i bezpieczeństwo, prawo do wypowiadania się.
Wolontariuszka przedstawiła również fragment filmu realizowanego w Polsce i w Argentynie w ramach Inicjatywy edukacyjnej MSZ dokumentującego działania na rzecz dzieci i młodzieży.
Spotkanie było naprawdę wartościowe. Wiadomości przekazane przez panią Weronikę wywarły ogromne wrażenie na słuchaczach, którzy może po raz pierwszy spotkali się z osobą pracującą w tak egzotycznych krajach, jakimi są Argentyna, Boliwia czy Peru, z osobą tak wyraźnie oddaną misji, której się podjęła. Wielkie wrażenie zrobiła charyzma i młody wiek wolontariuszki, a także jej ogromne doświadczenie i zapał.
O edukacji globalnej będziecie mogli dowiedzieć się więcej z lekcji, które przeprowadzą uczniowie klasy III c, z akcji „Nie kupuj – wymień się!”, a także z innych działań, jakie podejmiemy w naszym gimnazjum.
Zachęcam do zapoznania się z problematyką naszego projektu i edukacją globalną w ogóle, bo wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za świat, na którym żyjemy.

 

Katarzyna Werstak