Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Narodowe Święto Niepodległości PDF Drukuj Email
wtorek, 11 listopada 2014 00:32


<kliknij by zobaczyć galerię>

Udział Pocztu Sztandarowego, przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawicieli Rady Pedagogicznej Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny (kościół p.w. NMP KP), złożenie kwiatów w miejscach pamięci (11.10.2014r.).


<kliknij by zobaczyć galerię>

Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem…

Powyższe słowa Józefa Piłsudskiego stały się mottem spotkania społeczności naszego gimnazjum z okazji wielkiego narodowego święta: 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dyrekcja, rada pedagogiczna i uczniowie Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczcili ten wyjątkowy dzień przyłączeniem się do akcji „Kotylion na 11 Listopada” oraz uroczystą akademią.

 

Jak zwykle przy tego rodzaju spotkaniach pojawia się pytanie o współczesny patriotyzm. Wydaje się, co podkreśliła pani dyrektor Anna Siemiatycka, że młody patriota to człowiek, którego cechują sumienność, uczciwość, zapał do pracy, życzliwość i pragnienie własnego rozwoju. Cechy te pozwolą w przyszłości na podjęcie takich działań, które sprawią, że nasz kraj stawać się będzie wielkim wielkością swych mądrych obywateli, bogatym ich bogactwem, pięknym, bo zadbanym przez światłych i mądrych ludzi.

Tak spełnia się patriotyzm Polaka – ucznia, gimnazjalisty. Spełnia się również przez świadomość historii, jej znajomość i szacunek do tych, którzy ją tworzyli. Prowadzący apel konferansjerzy podkreślili wagę kultywowania tradycji piłsudczykowskiej oraz niepodległościowej. Aby złożyć hołd jednemu z bohaterów – Bolesławowi Deszertowi – delegacja szkolnej społeczności złożyła kwiaty pod pomnikiem pamięci.

Wyjątkowe święto to również pięknie wykonane przez uczniów wyjątkowe utwory muzyczne i poetyckie. Usłyszeliśmy także fragmenty przemówień marszałka Józefa Piłsudskiego, które są dowodem charyzmy polityka, jego przenikliwości i zaangażowania w walkę o niepodległość.

Spotkanie zakończyło się słowami wypowiedzianymi przez konferansjerów (Wiktoria Łazińska i Jan Jeleniewicz): Bądźmy odporni na ułudy rzeczywistości. Pamiętajmy, że wolność nie jest mierzona pieniądzem i statusem społecznym. Bądźmy prawdziwie wolni. Wolność to odpowiedzialność, to stan umysłu. Nie lekceważmy wolności, dbajmy o nią tak, byśmy nie stracili jej na własne życzenie.

11 Listopada to wyjątkowe święto. Młodzi ludzie nie znają już trudów walki o swobodę myślenia, działania, mówienia. Nikt nie zabroni im nauki, czytania tego, co chcą, nikt nie każe mówić językiem okupantów. Młodzież może swobodnie zwiedzać świat, uczyć się w każdym jego zakątku. Dzisiejszy gimnazjalista nie ma doświadczeń, jakie mają jego rodzice dorastający w epoce PRL-u, dziadkowie i pradziadkowie pamiętający czasy okupacji. I to wielkie szczęście! Jednak współczesny patriotyzm to nie walka wręcz, to nie partyzantka i wojna z niesprawiedliwością, ale uczciwa praca, jasne cele i myślenie o tym, co można zrobić dla innych. W taki sposób dbamy o niepodległość krwawo zdobytą przez naszych przodków.

Katarzyna Werstak

Zmieniony: czwartek, 20 listopada 2014 00:12