Spotkanie z rodzicami uczniów Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbyło się pod hasłem: „Szkoła i rodzice na rzecz wychowania ku wartościom. Czy potrzebne są młodzieży granice?” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 23 października 2014 23:54


<kliknij by zobaczyć galerię>

Po zebraniach klasowych z wychowawcami i wychowawcami wspomagającymi odbył się w auli szkoły wykład pani Bernadety Jabłońskiej – edukatora, trenera, certyfikowanego instruktora, wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, którego wysłuchali rodzice uczniów klas I – III, nauczyciele oraz wychowawcy.

Wykład ten dotyczył modelu wychowania i wspomagania rozwoju dziecka, szczególnie nastolatka, opartego na stawianiu granic. Pani Jabłońska kilkakrotnie podkreśliła zasadę stawiania przez rodzica i nauczyciela granic, a nie – barier. Mówiła o poszukiwaniu przyczyn niepowodzeń wychowawczych przede wszystkim w relacjach rodzinnych, w ich zakłóceniu lub w ogóle braku pozytywnych uczuć pomiędzy członkami rodziny. „Naprawianie dziecka zaczynam od naprawiania rodziców, od wskazywania ich błędów i możliwości zmian.” – mówiła Bernadeta Jabłońska.

Pani pedagog podkreśliła, że jasno postawione granice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą jego prawidłowego, harmonijnego rozwoju.

Prowadząca mówiła również o podstawowych obowiązkach rodziców względem dzieci, o których to obowiązkach nieraz zapominamy: zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych i społecznych oraz zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i bliskości - to podstawa wychowania.

Pani Jabłońska poruszyła wiele ważnych kwestii, o których rodzice nie myślą na co dzień, a które w perspektywie lat okazują się najistotniejszymi. Brak kontroli, czasu dla dziecka… To częste przewinienia rodzica. Czasem drobiazg może zaważyć na całym życiu, niespostrzeżenie problemu prowadzi do zniszczenia hierarchii wartości dziecka i bywa powodem problemów w domu, w szkole, a nawet konfliktu z prawem. Za konkluzję wykładu można uznać zdanie, że rodzic powinien być stale czujnym, reagować na wszelkie symptomy i sygnały – złe zachowanie, kłopoty w szkole to często wołanie o uwagę i pomoc.

Po wykładzie prowadząca zaprosiła rodziców i nauczycieli do zapoznania się z tematyczną lekturą (poradniki, leksykony), z czego skorzystało wielu chętnych.

Wykład eksperta to ciekawy pomysł na spotkanie z rodzicami i nauczycielami, który na pewno poszerzy spojrzenie na proces wychowania. To możliwość poznania opinii fachowca, a także uzyskania wskazówek i porad. Warto korzystać z takiej szansy, bo daje ona możliwość refleksji, a może nawet otrzymania pomocy i ustrzeżenia się przed ewentualnymi błędami.

 

Katarzyna Werstak

Zmieniony: niedziela, 26 października 2014 09:18