Wigierskim szlakiem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 21 października 2014 23:39


<kliknij by zobaczyć galerię>

W piękną, słoneczną sobotę 11 października 2014 roku uczniowie klasy Id realizującej innowację matematyczno – przyrodniczą oraz miłośnicy przyrody z klas pierwszych i drugich naszej szkoły wzięli udział w wycieczce o charakterze ekologiczno – geograficzno - kulturowym do Wigierskiego Parku Narodowego. Opiekunami byli nauczyciele biologii p. Elżbieta Orlik-Gogacz, p. Agnieszka Baranowska-Moroz i goegrafii p. Wojciech Jegliński.
Po urokliwych ścieżkach parku oprowadzała nas przewodnik pani Barbara Perkowska. Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji parku i obejrzenia wystawy przyrodniczej w siedzibie parku w Krzywym. Następnie odbyliśmy spacer ścieżką „Suchary” wokół Jeziora Suchar l, w czasie którego zobaczyliśmy śródleśne jezioro dystroficzne, podglądaliśmy żeremia bobrów, rozpoznawaliśmy rosiczki, podziwialiśmy leśne barcie. Na zakończenie odwiedziliśmy ciekawy skansen etnograficzny przy leśniczówce Krzywe z licznymi  eksponatami obrazującymi dawne życie mieszkańców nadwigierskich wsi. Następnym punktem naszego wyjazdu był Stary Folwark, gdzie w nowoczesnym Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego przyglądaliśmy się relacjom przyroda-człowiek na przestrzeni wieków. Kolejnym etapem sobotniego dnia była wieś Wigry i Zespół Pokamedulski nad Jeziorem Wigry z przełomu XVII i XVIII wieku (wieża, krypty, kościół, apartamenty papieskie). Wędrówkę wigierskim szlakiem zakończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej w województwie podlaskim. W tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Jego symbolem jest bóbr, podlegający ścisłej ochronie w Polsce. WPN należy do jednych z największych parków narodowych w Polsce, swym obszarem obejmuje 150 km². Na terenie parku chroni się bogatą przyrodę i urozmaicony krajobraz polodowcowy. Różnorodność florystyczna obejmuje prawie 1000 gatunków roślin naczyniowych. Świat fauny wyróżnia 297 gatunki kręgowców (m.in. 32 gatunki ryb, 12 gatunków płazów, 5 gatunków gadów, 205 gatunków ptaków oraz 46 gatunków ssaków). Na terenie parku rozwijana jest przyjazna przyrodzie turystyka. Liczne szlaki piesze i rowerowe, ścieżki edukacyjne, drogi wodne pozwalają podziwiać wigierską krainę przez cały rok.

Nasze zajęcia odbyły się w ramach projektu z zakresu działalności ekologicznej  „Z wizytą w królestwie bobrów” wspieranego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

Wędrówce w wigierskim królestwie towarzyszył zachwyt, duma z posiadanego bogactwa, którego wycenić się nie da i refleksja, że nad Czarną Hańczą płynie i nie płynie czas. Zachęcamy wszystkich do jego poznania.

 

Gabriela Jeglińska i Urszula Kamińska kl. l d