Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku PDF Drukuj Email
wtorek, 14 października 2014 15:12

<kliknij by zobaczyć galerię>

<panorama>

Tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej w Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku patronowały słowa:

„Nauczać – znaczy pokazywać możliwości.

Uczyć się – znaczy dawać sobie szansę.” (P. Coelho)

Motto to oddaje istotę roli nauczyciela i szkoły w dzisiejszym świecie.

Uczeń to poszukiwacz, badacz, a nauczyciel staje się jego odpowiedzialnym przewodnikiem. Od nauczyciela – mistrza zależy tak wiele. Można powiedzieć: zależy wszystko. Uczeń otwierający umysł i serce na wiedzę ma szansę na zbudowanie swojego życia według najlepszych wzorów, na dążenie do najpiękniejszych i najbardziej wartościowych celów. Dzięki nauczycielskiej wiedzy, czułości, zrozumieniu i mądrości początek życia młodego człowieka może być cudowną przygodą.

I o takiej przygodzie z edukacją mówiła Dyrektor Gimnazjum Nr 2 w swoim przemówieniu podczas spotkania nauczycieli, uczniów, ich rodziców i pracowników administracji szkoły w tym świątecznym dniu. Motywem przewodnim przemówienia była wizja szkoły przyszłości, co stanowiło również temat uczniowskiego projektu edukacyjnego, sfinalizowanego spektaklem „Belfrix”.

Szkoła przyszłości to szkoła innowacyjna, otwarta na zmiany, nowatorskie rozwiązania edukacyjne, w której pracują nauczyciele przyszłości – otwarci na nowe wyzwania, dający młodzieży szansę na spełnienie ich marzeń i pasji.

Pani Dyrektor gratulowała nauczycielom ich zapału i umiejętności, życząc kolejnych sukcesów i satysfakcji. Podkreśliła rolę pracowników administracji, których praca jest tak potrzebna społeczności gimnazjum.

Życzenia do nauczycieli skierował również przewodniczący Rady Rodziców Pan Dariusz Stachelek, a także przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Brodowska.

Przemówienia dały początek miłych chwil podczas świątecznego spotkania, którego kolejnym punktem było wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły.

Otrzymali je nauczyciele: Beata Prześniak - wicedyrektor, Elżbieta Borys, Anna Kaczor, Bogumiła Makola, Agnieszka Baranowska – Moroz, Elżbieta Orlik – Gogacz, Marzena Kamińska – Kopiczko, Mariola Zdancewicz, Grzegorz Romotowski, Wiesław Bukpaś, Maciej Mularczyk, oraz pracownicy administracji: Elżbieta Miller, Anna Rydzewska, Marta Kiejdo, Katarzyna Drejer – Rekść, Helena Kozłowska, Teresa Małgorzata Milewski, Anna Rabkowska.

Wręczaniu nagród towarzyszyły gorące  oklaski zgromadzonych na sali gości.

Kolejnym punktem programu była piosenka tematycznie nawiązująca do potrzeby dążenia ku wyznaczonym celom w wykonaniu Barbary Kamińskiej uczennicy klasy III b. Następnie obejrzeliśmy spektakl pt. „Belfrix” przedstawiający wizję szkoły przyszłości, który przygotowali uczniowie realizujący innowację humanistyczną pod kierunkiem pań Agnieszki Śnieżyńskiej, Marioli Zdancewicz i Bogumiły Makoli.

Naszą wspólnym osiągnięciem są również Nagrody Burmistrza Olecka, które otrzymały panie: Anna Dorota Siemiatycka – dyrektor  i Małgorzata Kosińska – nauczyciel języka angielskiego. Nagrody te wręczone zostały na uroczystości w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.

Kadra szkoły otrzymała również od uczniów i ich rodziców upominki: zamiast tradycyjnego kwiatka uczniowie wręczyli pyszne jabłka z polskich sadów. Motyw owoców pojawił się również w wystroju szkoły i zdobił salę gimnastyczną.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej były tradycyjne otrzęsiny uczniów klas pierwszych, które odbyły się pod hasłem „Gimnazjaliści od zaraz”. Wesoła i pomysłowa zabawa udała się dzięki uczniom klasy II d realizujących innowację matematyczno – przyrodniczą  (wychowawca Małgorzata Kosińska), którzy w tym roku przygotowali program przyjęcia pierwszaków do społeczności gimnazjum. Zwycięzcami turnieju okazali się uczniowie klasy I e, której wychowawcą jest pani Agnieszka Baranowska – Moroz, zaś wychowawcą wspomagającym pani Alina Kalinowska. Warto podkreślić, że program otrzęsin był przemyślany i realizowany przez uczniów, którzy wykazali się wielką kreatywnością i samodzielnością.

Dzień Edukacji Narodowej to święto tych wszystkich, których życie w znaczący sposób związane jest ze szkołą: i nauczycieli, i pedagogów, i psychologów, terapeutów, wychowawców, i uczniów, i ich rodziców, pracowników administracji szkoły. Tym wszystkim osobom, całej społeczności Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku życzymy pięknych i ciekawych dni w naszej szkole.

Katarzyna Werstak