Relacja z przebiegu obchodów 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego pod hasłem „My z niego wszyscy…” PDF Drukuj Email
sobota, 27 września 2014 00:00

Dnia 26 września 2014 r., w przeddzień 75. rocznicy tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego, Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odpowiedziało na apel Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pod wspólnym hasłem My z niego wszyscy…”. Obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest przypominanie o dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami.

Tego dnia na budynku szkoły wywieszono narodowe flagi. Pierwsza lekcja zakończyła się odtworzeniem archiwalnego nagrania radiowego o ataku III Rzeszy na Polskę. Na szkolnym korytarzu w czasie przerw uczniowie mogli wysłuchać patriotycznych, powstańczych i wojskowych pieśni. Okazało się, że młodzież znała teksty odtwarzanych utworów.

W akcji „Na tropach symboli Polski Walczącej”, osoby  które odnalazły wszystkie  ukryte symbole w różnych miejscach  szkoły,  otrzymały z historii ocenę bardzo dobrą.

Zarząd Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie klas 2b i 1a wcielili się w „żołnierzy podziemia”. Na przerwach roznosili ulotki dotyczące historii Polskiego Państwa Podziemnego. Biało – czerwone opaski wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród społeczności szkolnej. Niektórzy uczniowie wykonywali samodzielnie symbole Polski Walczącej, które potem przypinali do jednolitych strojów uczniowskich. Ten fakt świadczy o tym, że młodzież naszej szkoły wczuła się w patriotyczny nastrój obchodzonej rocznicy. Każda lekcja historii rozpoczynała się minutą ciszy. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych refleksji na temat walki z okupantem i realiów życia codziennego w okresie II wojny światowej. Wiedzę na temat tych wydarzeń można było wzbogacić podczas „Popołudnia filmowego z kinem  wojennym”.

Pamięć to wyraz naszej wdzięczności za ogromne poświęcenie.

Jolanta Barbara Jeleniewicz, Anna Kaczor – nauczycielki historii