Narodowe czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza PDF Drukuj Email
czwartek, 11 września 2014 00:17

<kliknij by zobaczyć galerię>

Trzecia edycja Narodowego Czytania zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego już za nami. W tym roku, 6 września cała Polska czytała Trylogię Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.

„Ku pokrzepieniu serc” czytało również Olecko. W naszym mieście akcja Narodowego Czytania została zorganizowana na placu przy Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Gościem specjalnym i pierwszym czytającym był Burmistrz Olecka, pan Wacław Olszewski, który sprawował honorowy patronat nad imprezą.

Wśród czytających olecczan nie zabrakło młodzieży  Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, w składzie: Sara Szrajbert,  Maria Głębocka, Urszula Kamińska, Klaudia Domel,  Piotr Zubrycki, Jakub Nowakowski (klasa I D) oraz Jan Pieczur,  Magdalena Motulewicz, Paweł Czerniecki, Martyna Sobczak, Agata Bielenica (klasa II D).

Była to niewątpliwie najliczniejsza grupa wśród gminnych szkół uczestniczących w akcji. Uczniowie naszej szkoły okazali się też najwytrwalszymi słuchaczami. Uczestniczyli nie tylko w czytaniu, rysowali graffiti, podziwiali wystawę poświęconą Trylogii. Czynnie wzięli udział w quizie, sprawdzającym znajomość dzieł pierwszego polskiego noblisty. Jesteśmy dumni, że trzy pozycje książkowe, które były nagrodami w konkursie, zdobyły nasze pierwszoklasistki – Maria Głębocka, Urszula Kamińska i Klaudia Domel z klasy I d.

Gratulujemy!

Mariola Zdancewicz