FRANCUSKA MOZAIKA PDF Drukuj Email
sobota, 17 maja 2014 09:01

fot. W. Bukpaś

Dlaczego mielibyśmy lubić kraj cuchnących serów i skandalizujących polityków? To proste. Sery smakują doskonale z innym wytworem francuskiej ziemi, a Nicolas Sarkozy w spocie reklamowym galopuje na białym koniu przez pełne flamingów bagna Camargue.  To nic innego jak francuska mozaika…Taki też był  tydzień poświęcony jednemu z najbardziej atrakcyjnych pod względem kultury, tradycji, położenia geograficznego i zabytków krajów , czyli Francji.  Celem przedsięwzięcia było  upowszechnianie geografii, kultury, historii i sztuki potomków Ludwika XIV. Działanie wpisuje się w realizację  programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius Partnerski Projekt Szkół pod nazwą „Poznajemy Nasze Światowe Dziedzictwo” . Z wielkim zaangażowaniem podjęto się wyzwań zaprezentowania tego państwa w jak najbardziej atrakcyjnym świetle. Do działań włączyła się nie tylko społeczność uczniowska, ale i nauczyciele oraz Dyrekcja. Wspólnymi siłami udało się przybliżyć reszcie braci  gimnazjalnej zwroty grzecznościowe , oczywiście w języku francuskim. Romański gościł także na języku polskim, w  trakcie omawiania źródeł zapożyczeń. Uczniowie w ten sposób wzbogacali swój zasób leksykalny, zarówno na płaszczyźnie języka ojczystego , jak i obcego.  Lekcje geografii przebiegały pod znakiem wyróżników topograficznych, a także cech dystynktywnych barw narodowych.  Młodzież gimnazjalna w tym uczniowski zespół projektowy pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia pozalekcyjne, przygotowali i wyeksponowali gazetki o Francji. Nie zabrakło także specjałów będących rarytasem kuchni francuskiej, można je było nabyć w szkolnym sklepiku „Pod gwiazdami”.  Długie przerwy także były na francuską nutę.  Uwieńczeniem tej przygody było zespołowe wykonanie plakatów techniką a la fresk, pod nazwą „ Krajobrazy Francji”, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów z Listy  światowego dziedzictwa UNESCO. Liderami poszczególnych grup byli:

Plakat nr 1: Justyna Kempisty oraz Anna Szwędrys obie z 3d ;
Plakat nr 2: Adam Łukowski -3e przy pomocy Agnieszki Wydry, Anny Chodnickiej, Natalii Gryniewicz;
Plakat nr 3: Laura Stankiewicz -2c przy pomocy koleżanek Anny Dębskiej, Joanny Szyc;
Plakat nr 4: Marta Kisielewska -1d przy pomocy: Agaty Bielenica, Martyny Sobczak.

Prace zostały  wykonane pod kierunkiem Bogumiły Bajbak.

Zmieniony: wtorek, 27 maja 2014 00:36