Z muzyką o ekologii… PDF Drukuj Email
środa, 21 maja 2014 14:29

Dnia 9 maja 2014r., 23 uczniów Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Olecku, pod opieką p. Elżbiety Orlik- Gogacz oraz p. Marty Zarzeckiej, uczestniczyło w wycieczce do Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Zaproszenie na koncert pt. „ Muzyką o ekologii” było szczególnym wyróżnieniem i nagrodą dla naszej szkoły za działania ekologiczne, sfinansowaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Od kilku lat współpracujemy z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. Pani Elżbieta Orlik- Gogacz i pan Wojciech Jegliński są autorami wielu projektów ekologicznych, dzięki którym pozyskiwaliśmy fundusze na różnorodne przedsięwzięcia ekologiczne.

Podczas koncertu rozkoszowaliśmy się brzmieniem kompozycji wybitnych twórców-Czajkowskiego, Griega, Straussa, ale to nie był jedyny cel tego widowiska.

Istotne stało się przesłanie, uświadamiające przybyłym słuchaczom, jak ważna jest troska o środowisko.

Owe elementy nieustannie przeplatały się i uzupełniały : na powitanie należało wypowiedzieć wcześniej ułożone hasło dotyczące ekologii oraz złożyć symboliczną „opłatę" za koncert, w postaci materiałów do recyklingu, które zbierane były do specjalnych pojemników. Muzyka, wykonywana przez orkiestrę symfoniczną pod dyrygenturą Jana Miłosza Zarzyckiego , odzwierciedlała piękno natury w pełnej krasie- beztroski spokój łąk i lasów współgrał z gniewnymi porywami burzy.

Podczas przerw pomiędzy utworami, prowadzący Wojciech Jermakow opowiadał widzom  ciekawostki na temat dbania o środowisko oraz działań ekologicznych, jak i również historii olsztyńskiej filharmonii. Wszystkie te informacje okazały się być kluczowe w rozegranym później konkursie o tytuł Muzycznego Mistrza Ekologii. Uczestniczki eliminacji wykazały się szeroką wiedzą i dobrą pamięcią , odpowiadając poprawnie na każde pytanie.

O tym, że przyroda oraz muzyka mogą mieć ze sobą wiele wspólnego , jeszcze raz przypomniała orkiestra filharmonii w Olsztynie, dając pokaz odgłosów natury, wykonywanych na różnych instrumentach. Zadaniem publiczności było odgadnięcie: jakie zwierzę lub zjawisko miał przypominać usłyszany dźwięk? Młodzi widzowie, udzielając odpowiedzi, wykazali się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością.

Pożegnalnym upominkiem dla każdego słuchacza była sadzonka najczęściej spotykanego drzewa w polskich lasach- sosny. Zasadzone drzewo na pewno jeszcze przez długie lata będzie przypominać uczestnikom wydarzenia o niecodziennym koncercie.

Agata Bielenica I d