Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Literacki Szlak Słynnych Polaków w Wilnie PDF Drukuj Email
środa, 21 maja 2014 14:33

Kto wie, jak smakują czebureki? Ile okien ma karaimski dom? Jakiego wzrostu jest najwyższy spośród wileńskich przewodników? Który z kościołów Wilna chciał Napoleon zabrać do Paryża? - my już  wiemy!

Wilno? Litwa? Jedziemy. Trochę brakuje nam entuzjazmu, no i trzeba wstać bladym świtem. A jednak już w autokarze okazało się, że jest co podziwiać. Litewskie krajobrazy okazały się pełne uroku, lecz najlepsze miało dopiero nastąpić. I tak oto zatrzymujemy się w Trokach. Zwiedzamy zamek - położony nad malowniczym jeziorem obiekt wzniesiony na przełomie  XIV-XV wieku. Zaskakuje on nas swoim ogromem z zewnątrz,  więc jesteśmy zdumieni, kiedy okazuje się, że aby przejść przez drzwi, trzeba się mocno pochylić. Średniowieczni rycerze mieli niespełna 160 cm wzrostu!
Teraz czeka na nas Wilno i  jego przepiękna panorama widziana z Góry Trzech Krzyży. Jednak wszyscy zgodnie przyznają, że największe wrażenie wywiera cmentarz na Rossie, jego wyjątkowy klimat i przedziwny urok. Najpierw kilka słów o historii Polski i złożenie symbolicznych kwiatów na grobie matki Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa także serce jej syna oraz zapalenie zniczy w hołdzie poległym polskim żołnierzom.

Teraz jedziemy na Stare Miasto, a przewodnik przez cały czas opowiada nam różne ciekawostki i anegdoty na temat historii Wilna i Litwy. Wchodzimy do Kościoła świętych Piotra i Pawła i – oczarowanie  pięknem i przepychem! Przechadzamy się wzdłuż malowniczych kamienic, z zainteresowaniem zaglądamy w każdą witrynę, każdy kącik w Wilnie, a ono ciągle nas zaskakuje. Niestety, to wszystko w pośpiechu, bo czeka nas jeszcze muzeum Mickiewicza. I choć przewodnik największą uwagę zwraca na meble samego Mickiewicza, a także jego portrety, to nas najbardziej fascynują egzemplarze „Pana Tadeusza” przetłumaczonego na chiński, koreański czy kaszubski. Kolejnym miejscem, które odwiedzamy, jest dziedziniec dawnego klasztoru bernardynów, gdzie mieści się Cela Konrada. To tam więziony był Adam Mickiewicz i tam rozgrywa się jedna z najsłynniejszych scen polskiej literatury - Wielka Improwizacja.

Obiad jemy w restauracji położonej nad urokliwą rzeką. Jednak po posiłku nie czas na odpoczynek, dalej zwiedzamy! Tym razem Uniwersytet Wileński wraz z uniwersyteckim kościołem. W całym Wilnie dostrzegamy jeszcze wiele śladów polskości. Zatrzymujemy się przed pomnikami i tablicami upamiętniającymi takie postaci jak Stanisław Moniuszko, Czesław Miłosz, Juliusz Słowacki, Ignacy Kraszewski, Adam Mickiewicz czy Jan Paweł II. Wilno to miasto – historia polskiej kultury.

Bardzo zmęczeni i bardzo szczęśliwi wracamy do domu. Wiele zdjęć, które zrobiliśmy podczas wyjazdu, będzie nam przypominać uroki Wilna.

Jeśli teraz ktoś zapyta: Litwa? Wilno? – odpowiadamy z entuzjazmem: jedziemy! Kto poznał Wilno, będzie chciał do niego wrócić…

 

Dnia 9 maja 2014 roku uczniowie klas 2b, 2a i 1d mieli okazję i przyjemność uczestniczyć w zorganizowanej przez p. Bogumiłę Makolę wycieczce ,,Literacki Szlak Słynnych Polaków w Wilnie” Oprócz organizatorki, opiekunami byli p. Mariola Zdancewicz i p. Maciej Mularczyk.

 

Barbara Kamińska, kl. II B