Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





„Moje miasto, moja tożsamość” PDF Drukuj Email
sobota, 07 czerwca 2014 23:30


fot. Zbigniew Malinowski

Ćwierćwiecze wolności, które już za nami skłania do głębokiej refleksji nad tym, co minione. 4 czerwca 2014 roku uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uświetnili uroczyste obchody 25. rocznicy wolnych wyborów parlamentarnych częścią artystyczną, pt.: „Moje miasto, moja tożsamość”.

Młodzież gimnazjalna w symboliczny sposób ukazała rozwój Olecka w przeciągu ostatnich 25 lat, zapraszając do dyskusji i refleksji osoby reprezentujące panów burmistrzów, w których wcielili się: Cezary Sadowski (Wacław Olszewski), Maciej Bujnowski (Andrzej Kisiel), Paweł Werla (Wiesław Ośródka), Hubert Jachimski (Wojciech Kot).

Historia naszego miasta jest ściśle związana z historią odzyskania niepodległości, wyzwolenia spod jarzma komunizmu. Kolejni włodarze Olecka, początkowo wybierani przez Radę Miasta, potem w wyborach bezpośrednich, wpisali się swoją praca w rzeczywistość, którą mamy dzisiaj.  Trzej byli burmistrzowie i obecny włodarz miasta wspominali pierwsze wolne wybory, mówili o gospodarce, bezrobociu, migracji za chlebem, szkolnictwie, kulturze i inwestycjach, jakie poczyniono w mieście. Podsumowując ćwierćwiecze pracy, nie dali odpowiedzi, co jest lepsze, która Polska, które Olecko, to sprzed 1989 roku, czy to po ’89?

Każdą z merytorycznych części dyskusji ilustrowały etiudy, które symbolizowały retrospektywne wspomnienia burmistrzów. Mocnym akcentem każdej etiudy było wykonanie, jakże ważnych dla wspominanych czasów utworów, zabrzmiały: „Mury” i „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego, „Olecko” Janusza Panasewicza, „Jeszcze będzie przepięknie” Tiltu, „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, „Spotkanie z…” Sztywnego Palu Azji oraz  „Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni.

Tuż po części artystycznej podziwiano ogrom pracy, jaki włożono w przygotowania, gratulowano uczniom i nauczycielom wspaniałego spektaklu i doskonałej finalizacji przedsięwzięcia. O sukcesie naszego wystąpienia, świadczy również uroczyste podsumowanie pracy nad spektaklem dnia 5 czerwca 2014 r., w auli Gimnazjum, gdzie kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego – pani Elżbieta Rękawek podziękowała i pogratulowała uczniom biorącym udział w przedstawieniu i przygotowującym ich nauczycielom i scenarzystom.

Trudny temat, który podjęli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Olecku został zrealizowany przy ogromnym wsparciu wielu osób i instytucji. Szczególne podziękowania należą się pani dyrektor Annie Dorocie Siemiatyckiej, która czuwała nad przygotowaniami, uczestniczyła  w wielu próbach, służyła cennymi uwagami i koordynowała całe przedsięwzięcie.

W gromadzeniu niezbędnych materiałów niezwykle pomocny okazał się Urząd Miejski w Olecku, a także indywidualni mieszkańcy miasta.

Ukłony kierujemy również  w stronę rodziców, którzy wspierali swoje pociechy i wykazali się zrozumieniem dla częstych prób, bez ich motywacji i dopingu uczniowie nie byliby tak oddani sprawie.

Wspaniała praca, codzienne, kilkugodzinne próby przez blisko trzy tygodnie, były niezwykłą lekcją samodyscypliny, odpowiedzialności za powierzone zadania oraz poczucia obowiązku dla młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Właśnie im należą się równie ogromne podziękowania – Kochani, chapeau bas!

Spektakl, którego wydźwięk niesie wiele wartości i jest wspaniałą lekcją nie tylko historii, ale patriotyzmu i obywatelstwa zostanie wystawiony dla całej społeczności gimnazjalnej z terenu gminy i miasta Olecko 13 czerwca 2014 roku (piątek) o godzinie 9.00 i 12.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury „MazuryGarbate” w Olecku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Olecka, dla których tematyka wolności i patriotyzmu nie jest obca i obojętną.

 

Mariola Zdancewicz


Program Uroczystości: