DZIEŃ BOŻONARODZENIOWYCH ŻYCZEŃ W GIMNAZJUM NR 2 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W OLECKU PDF Drukuj Email
piątek, 20 grudnia 2013 20:57

„Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem (…)”. Białe ulice, gorączkowa krzątanina i zapach pierników. To właśnie oznaki zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Również w Gimnazjum  nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku zauważono, że święta zbliżają się wielkimi krokami. Właśnie dlatego uczniowie i nauczyciele postanowili wprowadzić nas w niezwykły nastrój tego czasu.

Dnia 20 grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Bożonarodzeniowych Życzeń.
Po czterech godzinach dydaktycznych, które odbyły się zgodnie z planem,  przyszedł czas na podzielenie się radością  wzajemnego obdarowywania. Uczniowie naszej szkoły spotkali się w swoich klasach wraz z wychowawcami i asystentami wychowawców, by cieszyć się swoją obecnością. Spotkaniom wigilijnym, które przebiegły w atmosferze wzajemnej życzliwości i pogody,  towarzyszyły życzenia i  posiłek, a także  wspólne kolędowanie i symboliczne podarunki.

Wprowadzeni w świąteczny nastrój, w kameralnym gronie kolegów i wychowawców, uczniowie wraz z opiekunami udali się na salę gimnastyczną, by z całą społecznością szkolną  wziąć udział w części artystycznej oraz przedstawieniu Jasełka na wesoło - przygotowanych przez uczniów klas Ic, Id oraz IIIc pod opieką katechety, pana Michała Janiszewskiego.

Mogliśmy podziwiać nie tylko rewelacyjną grę aktorów, ale również wspaniałe talenty muzyczne uczniów naszej szkoły, zarówno wokalne, jak i instrumentalne. Oczarowani pełnym emocji wykonaniem kolęd przez Julitę Milewską, grą akordeonistów – Kacpra Kaczora oraz Mikołaja Zagrodnika, skrzypaczek – Julity Milewskiej i Emilii Tokajuk, na długo zapamiętamy ten pełen ciepła i wspólnego zaangażowania Dzień Bożonarodzeniowych Życzeń.
Po wsłuchaniu się w treść przesłania tekstu, niech w czasie tych najpiękniejszych
w roku Świąt, rozbrzmiewa w naszych umysłach myśl końcowych partii „Jeden wielki Polak, mądry, kto go słucha,/ By odnowić Ziemię wezwał kiedyś Ducha./ A my pomóżmy w tej wielkiej potrzebie,/ I odnowę Ziemi zacznijmy od siebie.”

Dzień Bożonarodzeniowych Życzeń to dla uczniów również ostatni dzień pobytu w szkole, w zmierzającym już ku końcowi roku 2013. Nie mogło więc zabraknąć podsumowań konkursów związanych z bożonarodzeniową tradycją. Oto wyniki:

I Akcja bombka – udział brały wszystkie klasy

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie przestrzennej pracy – bombki bożonarodzeniowej. Każda klasa mogła złożyć jedną bombkę choinkową wykonaną dowolną techniką. Jury, biorąc pod uwagę  nawiązanie do tradycji świąt Bożego Narodzenia, oryginalność oraz estetykę wykonania pracy, wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – klasa IIIa

II miejsce – klasa Ia

III miejsce – klasa IIc

II Sala lekcyjna wizytówką klasy – udział brały wszystkie klasy

Zadaniem uczestników konkursu było udekorowanie sal lekcyjnych ozdobami bożonarodzeniowymi. Ważne było, aby wszyscy uczniowie danego oddziału brali udział
w zadaniu, tak, by efekt końcowy, stworzenie w klasie przedświątecznej atmosfery – był zasługą całego zespołu klasowego. Komisja konkursowa wzięła pod uwagę nawiązanie
do tradycji świąt Bożego Narodzenia, oryginalność wystroju, estetykę i czystość sal, a także samodzielność przygotowania dekoracji. Oto klasy, które sprostały postawionym kryteriom:

I miejsce – klasa IIIc

II miejsce – klasa IIb i Ic

III miejsce – klasa Id

Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości, zaangażowania oraz umiejętności współpracy w grupie, co niewątpliwie doprowadziło wyżej wymienione oddziały klasowe do wygranej i z pewnością wzmocniło radosny nastrój.

Po ogłoszeniu wyników głos zabrała Pani Dyrektor Anna Dorota Siemiatycka, która mówiła o niezwykłym czasie magii Świąt oraz złożyła wszystkim pracownikom oraz uczniom najlepsze, bożonarodzeniowe życzenia. Najszczersze życzenia radosnych, spokojnych, rodzinnych, pełnych ciepła Świąt złożyła również Pani wicedyrektor, Beata Prześniak.
Wspólne spotkanie zakończyliśmy radosnym odśpiewaniem kolędy Dzisiaj w Betlejem.

Pamiętajmy, iż Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowe święta, bo łączą ludzkie serca. To także czas, w którym warto się zatrzymać i pomyśleć, bo coraz częściej żyjemy w ciągłym biegu. Boże Narodzenie to  święta zgody, miłości, radości. Ludzie wspólnie chcą się cieszyć  i dzielić tym, co mają. Pragniemy, aby taka jedność serc panowała przez cały rok. Wszystkim razem i każdemu z osobna jeszcze raz konceptualizacji rytuałów!

Mariola Zdancewicz, Wojciech Jegliński