Kopernik – człowiekiem Renesansu” - sprawozdanie PDF Drukuj Email
wtorek, 18 lutego 2014 23:00

Klasa II B – eksperci od Kopernika

Finał VII Szkolnego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku „Mikołaj Kopernik – człowiekiem Renesansu”, który odbył się 18 lutego 2014 r. był wstępem do obchodów Święta Szkoły. Konkurs koordynowali p. Jolanta Jeleniewicz i p. Wojciech Jegliński. Celami tego przedsięwzięcia było m. in.:

- popularyzowanie wśród młodzieży sylwetki Patrona - człowieka Renesansu - oraz polskiego dziedzictwa tej epoki;

- propagowanie humanistycznego podejścia do wiedzy poprzez motywowanie uczniów do wszechstronnego rozwoju;

- doskonalenie umiejętności egzaminacyjnych (wyszukiwanie informacji, stosowanie zintegrowanej wiedzy w rozwiązywaniu problemów).

W finale konkursu uczestniczyły 3-osobowe reprezentacje następujących zespołów klasowych: IA, ID, IIA, IIB. Dopingowali ich koledzy i koleżanki wraz z wychowawcami w/w oddziałów. Podczas wielu ciekawych konkurencji o charakterze naukowym, reklamowym  i sportowym finaliści wykazali się doskonałą znajomością:

· życiorysu i dokonań najwybitniejszych przedstawicieli polskiego Renesansu - Mikołaja Kopernika, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Piotra Skargi;

· cech charakterystycznych renesansowej architektury w Polsce;

· pojęć astronomicznych oraz konsekwencji  ruchów Ziemi;

· wielkich odkryć geograficznych;

· tajników reklamy produktu turystycznego.

Jury w składzie: p. Agnieszka Ćwirko – przedstawiciel Rady Rodziców, p. Katarzyna Laszkowska – przedstawiciel Rady Pedagogicznej, p. Marta Ankianiec – przedstawiciel „Gazety Olsztyńskiej” – „Głos Olecka” oraz Żaneta Szukieć – przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż walka była wyrównana. Ostatecznie zmagania zakończyły się zwycięstwem klasy II B. Warto zaznaczyć, iż uczniowie zwycięskiego oddziału byli również bezkonkurencyjni w ubiegłorocznej edycji konkursu. Drugie miejsce przypadło klasie I D, trzecie I A, czwarte II A. Pierwsze miejsce w konkursie zostało nagrodzone przez Radę Rodziców dofinansowaniem wycieczki klasowej do miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

Konkurs był bardzo ciekawy, przebiegał w duchu „fair play” oraz w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Joanna Cybulska 3E pod kierunkiem Wojciecha Jeglińskiego

Zmieniony: poniedziałek, 03 marca 2014 23:27