Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Patriotyzm wyrażony sztuką PDF Drukuj Email
piątek, 19 listopada 2010 14:08


fot. R. Lau

 

               

Patriotyzm wyrażony sztuką

 

              Społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku wzięła  udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości w dniach 09 - 11.11.2010 r.

              Rozpoczęcie szkolnych przygotowań do przebiegu uroczystości niepodległościowych nastąpiło kilka tygodni wcześniej: wybrano uczestników, rozpisano role, ustalono program i scenografię akademii, ustalono repertuar konkursowy. Następnie przystąpiono do intensywnej pracy, której efekty zaprezentowane zostały społeczności szkolnej i lokalnej.

              Pierwszym punktem obchodów był  VI Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym młodzież naszego gimnazjum odniosła niepodważalny sukces. W konkursie wystartowały solistki oraz zespół wokalny ANDANTE. W kategorii gimnazjów zwyciężyła Aneta Wijas IId, która po występie powiedziała: ?Konkurs Pieśni Patriotycznej przebiegał  w bardzo  miłej atmosferze. Dekoracje dawały ciepły nastrój, a przerwy na naradę jury odbywały się błyskawicznie. Najbardziej cieszy mnie to, że udało mi się zająć 1 miejsce z piosenką z repertuaru Pana Tadeusza pt. ''Soplicowo''.  II miejsce uzyskała Wioletta Barwińska IIc za wykonanie pieśni ?Powołanie?. III miejsce przypadło Ilonie Waszczuk Ie za interpretację jednej z najpiękniejszych piosenek żołnierskich ?Białe róże?. 

?Konkurs bardzo mi się podobał. Czekając na moje wystąpienie nie miałam tremy. Wręcz przeciwnie, niecierpliwie czekałam na swoją kolej. Po zakończeniu piosenki żałowałam, że już muszę zejść ze sceny? ? stwierdziła Ilona. Pani Renata Lau, opiekun przygotowujący naszych uczestników, podsumowując występ powiedziała, iż: ?Uczennice włożyły wiele pracy w przygotowanie wokalne i sceniczne do występu. Każda z nich wystąpiła w przygotowanym na tę okazję i dopasowanym do treści utworu kostiumie. Podobnie rzecz się miała z zespołem ANDANTE, który tak jak w zeszłym roku zajął I miejsce wśród zespołów po zaprezentowaniu w układzie dwugłosowym pieśni pt. "Po ten kwiat czerwony".? Zespół ANDANTE wystąpił w składzie: Aleksandra Jankowska IIIa, Maja Burba IIIa, Agnieszka Jankowska IIIc, Emilia Retel IIIc, Adrianna Święczkowska IIIc, Michalina Dąbrowska IIIc, Gabriela Cieślukowska IIIb, Sara Stankiewicz Ic oraz  w roli żołnierza Hubert Lau III a.

              Druga część gminnych uroczystości miała miejsce 10 listopada w Regionalnym Ośrodku Kultury ?Mazury Garbate? w Olecku. Młodzież i nauczyciele naszego gimnazjum przygotowała okolicznościową akademię,  pt. ?Polska ciernista wolność?. Uczestniczący w niej goście zostali udekorowani patriotycznymi kotylionami wykonanymi przez uczniów. Wykorzystując różnorodne środki artystyczne przekazu, przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia związane z polskimi losami niepodległości, począwszy od upadku Polski w 1795 roku, aż do obalenia komunizmu w 1989 roku. Pani Agnieszka Śnieżyńska, choreograf przedstawienia stwierdziła, że: ?Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości miał pokazać, że o patriotyzmie można mówić ciekawie, oryginalnie, za pomocą różnych rodzajów sztuki. W spektaklu spotkał się teatr, muzyka i śpiew, recytacja poezji, a całość została uzupełniona prezentacją  multimedialną?. Występ gimnazjalistów został bardzo ciepło przyjęty - dostarczył wielu wzruszeń i przemyśleń na temat wolności oraz niepodległości. Emilia Ishizaka kl Ib, odtwórczyni rozparcelowanej przez zaborców Polski powiedziała: ?Ten apel był wyjątkowy. Dawał sporo do myślenia. Bardzo wiele wspólnie nad nim pracowaliśmy,  my uczniowie oraz nauczyciele. Włożyliśmy w to dużo wysiłku oraz poświęciliśmy wiele godzin.  Myślę, że ta akademia oddawała klimat tego, jakże ważnego dla nas święta jakim jest  Święto Odzyskania Niepodległości?. Z kolei Artur Opanowski z III E wcielił się w postać jednego z najwybitniejszych Polaków - Marszałka Józefa Piłsudkiego i stwierdził, że: ?Dzięki temu przedstawieniu dowiedziałem się dużo o historii I wojny światowej, a w szczególności o roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości przez Polskę, nauczyłem się na pamięć jego odezwy do narodu. Jestem zadowolony,  zostałem pochwalony przez nauczycieli języka polskiego i historii. Jeżeli będzie trzeba, będę się angażował w tego typu przedstawienia?.

              Trzecim punktem obchodów 11 listopada była uroczysta Msza święta za Ojczyznę  w Kościele NMP w Olecku. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz poczet sztandarowy gimnazjum wzięli czynny udział w patriotycznym nabożeństwie: recytowali poezję, śpiewali pieśni, służyli przy ołtarzu, składali wieńce oraz pełnili honorowe warty w miejscach pamięci.

              W piątek 12 listopada nasi młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl swoim rówieśnikom z innych szkół miasta i gminy.

              Edukacja patriotyczna przez sztukę jest atrakcyjnym sposobem mówienia o historii naszego narodu.

 

Wojciech Jegliński




Zmieniony: poniedziałek, 29 listopada 2010 09:46