Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej PDF Drukuj Email
poniedziałek, 14 października 2013 13:52

fot. E. Tokajuk, G. Romotowski

Z okazja Dnia Edukacji Narodowej – święta Pedagogów i Pracowników Oświaty, którzy wraz z uczniami wspólnie budują wizerunek szkoły – społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczestniczyła w uroczystej akademii. Piecze nad przebiegiem uroczystości sprawowały panie Justyna Jeżewska i Bogumiła Makola.

Część oficjalną akademii uświetniło przemówieniem pani dyrektor Anny Doroty Siemiatyckiej, która, dziękując Kadrze Pedagogicznej za zaangażowanie, przypomniała również  jak ogromna odpowiedzialność za przygotowanie młodego człowieka do dorosłego życia spoczywa na nauczycielach, którzy dzięki pełnionej roli społecznej otrzymali niezwykły przywilej, przywilej edukowania dzieci, bycia ich mentorami i przewodnikami po świecie*.

„Szkoła powinna być wspólnotą uczniów i nauczycieli, wspólnotą, w której ci starsi dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi. Jeżeli ten dialog z uczniami istnieje, nauczyciel nie musi zabiegać o uznanie uczniów, a autorytet zyskuje dzięki zaangażowaniu i inspirowaniu młodzieży do twórczych poszukiwań. Dobrą szkołę tworzą dobrzy nauczyciele, ci autonomicznie myślący, odważni w działaniu, ci którzy swoim indywidualnym podejściem i zapałem rozbudzają iskrę kreatywności w młodych umysłach, tak by pomysłowość uczniów zamieniła się błyskotliwość, umiejętność w talent, motywacja w pasję, zainteresowanie w zamiłowanie” – podkreśliła pani dyrektor.

Głos zabrali także przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, a przede wszystkim uczniowie, którzy w spektaklu pt. „Dylematy gimnazjalisty” w humorystyczny sposób opowiedzieli o „trudnych” wyborach młodzieży, o ich być albo nie być, a raczej uczyć się czy oddać lenistwu? Odpowiedź jest oczywista – zgodnie twierdzą uczniowie – należy pochłaniać wiedzę garściami, doskonalić się i z zapałem rozwijać swoje pasje, by w przyszłości osiągnąć upragniony cel i zrealizować marzenia.

Nagrodą dla młodych, ale niezwykle zdolnych aktorów była żywiołowa reakcja publiki, która gromkimi brawami podziękowała za występ.

*Nagrodami pieniężnymi wyróżnieni zostali nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi: Marta Katarzyna Kulbacka, Małgorzata Kosińska, Justyna Jeżewska, Diana Zawistowska, Małgorzata Harasim, Elżbieta Łukasik, Eligia Tokajuk, Jolanta Jeleniewicz, Beata Kozłowska, Tomasz Borowski, Adam Wyszyński, Maciej Mularczyk, Elżbieta Miller, Anna Rydzewska, Marta Kiejdo, Katarzyna Drejer-Rekść, Małgorzata Milewska, Anna Rabkowska, Jerzy Siwka, Michał Nitkiewicz oraz Bogumiła Makola i Renata Kołdys, które otrzymały nagrodę burmistrza.

Magdalena Nyga

Zmieniony: piątek, 18 października 2013 22:31