Strona Główna

MPKZ-P

Archiwum





Spotkanie ze Słowińskim Parkiem Narodowym PDF Drukuj Email
czwartek, 21 listopada 2013 19:54

fot. W. Jegliński

 

Dnia 14 listopada 2013r. w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku miało miejsce niezwykłe spotkanie. Gośćmi naszej szkoły byli przedstawiciele Słowiańskiego Parku Narodowego. Dzięki nim społeczność szkolna miała okazję poznać faunę i florę tego parku.

Słowiński Park Narodowy istnieje od 1 stycznia 1967 roku. Położony jest w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim, obejmuje obszar 327,44 km².  Został utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przybrzeżnych, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Mniejsze ziarna, występujące w niewielkich ilościach w piasku nadmorskim, są zwiewane z ich szczytu. Ciągłe przesypywanie ziaren piasku nie zatrzymywanych przez roślinność powoduje stopniowe przemieszczanie szczytów wydm zgodnie z kierunkiem dominujących wiatrów. Ruch wydm ustaje w momencie pojawienia się na nich roślin, które je utwierdzają. Wydmy mogą przemieszczać się od 3,5 do ok. 10 m/rok. Najwyższą wydmą jest Łączka, której wysokość wynosi około 42 m n.p.m.

Najważniejszymi zwierzętami Parku są ptaki. Sklasyfikowano na jego obszarze 260 gatunków ptactwa, z czego połowa to ptactwo wodne i błotne. Poza tym występują tu foki oraz morświny. W wodach przybrzeżnych jezior spotkamy zarówno ryby słodkowodne jak i gatunki żyjące w Bałtyku.

Słowiński Park Narodowy jest jednym z nielicznych, gdzie przyroda podlega nieustannym zmianom. Rocznie odwiedza go 300 tysięcy turystów.

Spotkanie z przedstawicielami SPN odbyło się w ramach projektu, pt. „Prezentacja obszarów chronionych i atrakcyjnych przyrodniczo” realizowanego we współpracy   z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku oraz Ełckim Stowarzyszeniem Ekologicznym.

Zuzanna Bubrowska i Barbara Kamińska kl. 2b

 

 

Julita Milewska, Julia Zamojska i Eliza Supronowicz z klasy I c dodają:

Celem spotkania było uzmysłowienie nam, jak piękny i bogaty pod względem fauny i flory jest nasz kraj.

Dowiedzieliśmy się m.in., że wydmy w Słowińskim Parku Narodowym mogą osiągnąć nawet 40 metrów wysokości. Wydmy to ruchome piaski, po których poruszanie się może być niebezpieczne, poza tym roślinność wydmową należy chronić, dlatego wydmy podlegają ścisłej ochronie, a chodzenie po nich jest dozwolone jedynie wyznaczoną trasą turystyczną. Złamanie tego przepisu grozi karą pieniężną. Pracownice Parku powiedziały nam również, jak mamy się zachować w przypadku zobaczenia fok. Należy oddalić się i absolutnie nie podchodzić. Opowiedziały nam o trzech gatunkach tych zwierząt: foce pospolitej, szarej i obrączkowanej. Mówiły również o akcji podczas, której zostały wpuszczone do morza osobniki foki szarej i obrączkowanej.  Wydarzenie miało miejsce 26 czerwca 2013 roku w Czołpinie.  Mogliśmy się także wiele dowiedzieć o wodach województwa pomorskiego. Dwa największe jeziora tego regionu to Łebsko i Gardno. Jednocześnie Łebsko jest trzecim co do wielkości jeziorem w Polsce, a Gardno ósmym.

Pod koniec spotkania prowadzące rozdały najaktywniejszym uczestnikom nagrody, a nauczyciele zapewnili, że informacje zdobyte podczas spotkania będą analizowane na lekcjach.

Zmieniony: niedziela, 24 listopada 2013 23:14