Odkrywamy swój region – wycieczka Olecko-Mikołajki-Olsztyn PDF Drukuj Email
wtorek, 03 grudnia 2013 23:22

W piątek 29 listopada 2013 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Mikołajek oraz Olsztyna. Młodzież oczekiwała przyjazdu autokaru, gawędząc ze sobą. Pomimo chłodu bardzo wczesnego poranka, wszystkim dopisywał dobry humor. Po jakimś czasie uczniowie wsiedli do autokaru i zajęli miejsca. Gdy tylko pani dyrektor Anna Siemiatycka odczytała listę obecności, autobus ruszył w stronę Mikołajek.

Na miejscu uczniowie podzielili się na pięcioosobowe grupy i rozpoczęli uzupełnianie kart pracy. Z pomocą pani przewodnik pierwszoklasiści poznali przedmioty, dzięki którym codziennie możemy oglądać niezawodną prognozę pogody. Następnie opiekunowie oraz liderzy grup zostali zaproszeni do wnętrza stacji meteorologicznej, gdzie mogli zobaczyć urządzenia do pomiaru promieniowania. Później cała grupa uczniów udała się jeszcze nad jezioro Mikołajskie, aby rzucić okiem na stan wysokości wody.

Po wypełnieniu kart pracy „Poznajemy swój region z mapą i kompasem”, młodzież ruszyła w dalszą drogę – do Olsztyna. Pierwszą atrakcją turystyczną w tym mieście było planetarium. O godz. 12:00 rozpoczął się seans filmowy, wyświetlany na olbrzymiej kopule nad głowami widzów.

– W planetarium oglądaliśmy film, który wyświetlony był na ogromnym suficie. Kino wywarło na mnie duże wrażenie, sala była na planie okręgu. Oglądając seans poczułam się jak pod prawdziwym niebem w piękną gwiaździstą noc. Dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat nieba, gwiazd, konstelacji. Wspomniano o życiu i pracy Mikołaja Kopernika oraz innych wybitnych astronomów. Z pewnością każdy z nas wzbogacił swoją wiedzę o nowe wiadomości – mówi Julia Zamojska z klasy I c.

Godzinę później uczniowie znowu zasiedli w kinowych fotelach, tym razem, aby posłuchać wykładu na temat astronomii.

Następnie uczestnicy wycieczki opuścili planetarium i raźnym krokiem przemaszerowali do obserwatorium astronomicznego, gdzie młodzież dowiedziała się, w jaki sposób obserwacje prowadził Mikołaj Kopernik oraz jakich przyrządów używał. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się m.in. chronometrowi i „triquetrum”. Po krótkim streszczeniu historii astronomii, przewodnik opowiedział również o współczesnych metodach badania kosmosu. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć i zrozumieć działanie wielu dzisiejszych przyrządów astronomicznych, w tym detektora Conversiego oraz spektroskopu.

Pokonawszy niezliczoną ilość schodów, młodzież mogła podziwiać z góry panoramę Olsztyna, wejść do ruchomej kopuły obserwacyjnej oraz przyjrzeć się z bliska teleskopowi. Po skończeniu zwiedzania, uczniowie podziękowali przewodnikowi za oprowadzenie po obserwatorium.

Pierwszoklasiści wstąpili jeszcze do McDonalda, gdzie po dniu pełnym pracochłonnych wyzwań zjedli smaczny posiłek. Najedzeni i zadowoleni uczniowie wsiedli do autokaru.

Drodze powrotnej towarzyszyły przyjacielskie rozmowy i wymiana wrażeń z odwiedzonych miejsc. Dzięki pani Danucie Krupińskiej odbył się konkurs znajomości piosenek pomiędzy dwiema drużynami utworzonymi z uczniów obecnych na wycieczce. Gdy autokar zatrzymał się w Olecku, młodzież podziękowała opiekunom oraz kierowcy za tę udaną wyprawę.

Agata Bielenica, kl. I d