Wycieczka do Warszawy PDF Drukuj Email
środa, 27 października 2010 21:18

fot. M. Mularczyk

W poniedziałek 25 października grupa uczniów Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku (głównie z klas: III D i III F) pod opieką nauczycieli: pani Beaty Kozłowskiej, pana Macieja Mularczyka i pana Konrada Wiśniewskiego wzięła udział w wycieczce do Warszawy.

Pierwszą atrakcją wyjazdu był seans w kinie 3 D. Młodzież oglądała film Street Dance.Po godzinnym zwiedzaniu Złotych Tarasów, kolejnym etapem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 2 października 1944 roku. Był to zryw niepodległościowy Polaków w czasie II wojny światowej, w momencie gdy kraj był pod okupacją niemiecką, a do Warszawy zbliżała się Armia Czerwona.

Muzeum można było zwiedzać zgodnie z etapami przebiegu powstania, co ułatwiały karteczki z kalendarza, przedstawiające co działo się kolejnego dnia, aż do 5 października (ostatnie oddziały polskie opuściły Warszawę). Podczas zwiedzania uczniowie obejrzeli eksponaty wojenne (zarówno broń polską i niemiecką, jak i pojazdy mechaniczne), przeszli przez tunel przypominający wojenne kanały. Chętni mogli wziąć udział w symulatorze lotów nad wojenną Warszawie, korzystając również z techniki 3 D, a także obejrzeć film fabularny o tematyce powstańczej.

Ostatnim celem wycieczki był spacer ulicami Starego Miasta oraz obejrzenie najważniejszych jego zabytków. Młodzież gimnazjalna pod Pomnikiem Małego Powstańca pamięć walczących żołnierzy uczciła symboliczną minutą ciszy.

Tuż przed 23 grupa chociaż zmęczona, ale szczęśliwa powróciła do Olecka.

Konrad Wiśniewski

Zmieniony: poniedziałek, 08 listopada 2010 22:25