Projekt edukacyjny - "Kalejdoskop zawodów" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Nauczyciel
poniedziałek, 02 czerwca 2014 09:52

Jako uczestnicy projektu - „Kalejdoskop zawodów staniemy wkrótce przed podjęciem jednej z ważniejszych decyzji w swoim życiu – decyzji o wyborze szkoły średniej, której profil będzie punktem wyjściowym do planowania dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Powinniśmy poznać specyfikę poszczególnych profesji, zarówno ich wady, jak i zalety. Dlatego też, realizując projekt edukacyjny staraliśmy się dać odpowiedź na następujące pytania: na czym polega praca w danym zawodzie? , jakich predyspozycji zawód ten wymaga?, jakie są jego plusy i minusy?, gdzie zdobyć potrzebne wykształcenie?

Największą popularnością wśród uczestników projektu cieszyły się zawody z branży bezpieczeństwa i ochrony, jak strażak czy policjant. Zainteresowani byli nimi przede wszystkim chłopcy. Część grupy  zrealizowała filmy o zawodach z branży ochrony zdrowia, edukacji, kreacji oraz usług, takich  jak: lekarz stomatolog, nauczyciel, instruktor ds. tańca i fryzjer.Opiekun projektu porównał branże wskazane przez młodzież z zawodami, które na rynku pracy określane są jako przyszłościowe. Jednocześnie zachęcał młodych ludzi do tego, by nie kierowali się stereotypami w momencie podejmowania tak ważnej życiowej decyzji. Jakie są zatem zawody o ustabilizowanym popycie na rynku pracy, zawody najchętniej wybierane oraz nowe zawody z przyszłością? Przekonajcie się sami.Oto filmowa prezentacja „Reporterskim Okiem” poświęcona sześciu branżom. Przewodnikami po ścieżkach karier są następujący gimnazjaliści:

Zawód Policjant – Karolina Klimowicz (kl. 2 C) i Damian Kowalewski (kl. 2 C) przeprowadzają wywiad z panią Jusyną Sznel – Komenda Powiatowa Policji w Olecku,  / Bezpieczeństwo i Ochrona /

Przyćmienie Pobierz

Zawód Strażak – Kamil Złotnik (kl. 2 C) i Sebastian Morawski (kl. 2 C) przeprowadzają wywiad z panem Danielem Grabek – Komenda Powiatowa PSP w Olecku, / Bezpieczeństwo i Ochrona /

Przyćmienie Pobierz

Zawód Nauczyciel – Szymon Mach (kl. 2 A) przeprowadza wywiad z panią Małgorzatą Jakubowską- Szkoła Podstawowa Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku, / Nauka i Edukacja/

Przyćmienie Pobierz

Zawód Lekarz Stomatolog – Kamila Miłowicka (kl. 2 C) przeprowadza wywiad z panem Leszkiem Stypułkowskim / Służba Zdrowia/

Przyćmienie Pobierz

Zawód Fryzjer – Sylwia Sadłowska (kl 2 C) przeprowadza wywiad z panią Martą Kułakowską / Usługi/

Przyćmienie Pobierz

Zawód Instruktor ds. tańca Laura Stankiewicz (kl 2 C) przeprowadza wywiad z panią Anną Duchnowską – Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku / Kreacja/

Przyćmienie Pobierz

Architekt – Piotr Płaziński (kl 2 A) – autor prezentacji Power Point / Przemysł i Budownictwo/

Informatyk Programista – Dominik Grelak (kl 2 A)  – autor prezentacji Power Point / Informatyka, Komputery, Elektronika/.

Prawdziwe miejsca pracy i rzeczywiste sytuacje.

Zapraszamy do obejrzenia filmów.

Uczestnicy i opiekun projektu – mgr Wiesław Bukpaś