Projekty i Programy

Innowacje





Narody Comeniusa w pigułce – czyli Europa da się lubić PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 lutego 2014 11:30

22 stycznia 2014 roku w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbyła się premiera Programu słowno-muzycznego, pt.: Narody Comeniusa w pigułce – czyli Europa da się lubić. Program to efekt półrocznej pracy szkolnego Koła teatralnego oraz członków projektu „Uczenie się przez całe życie” Comenius – propagującego dziedzictwo kulturowe państw będących członkami Projektu.

Prace nad tym programem artystycznym, mającym na celu przybliżyć kulturę i tradycje partnerów projektu Comenius, rozpoczęto już w październiku. Scenariusz przedstawienia artystycznego został napisany na potrzeby tegoż programu i w jego tworzenie zaangażowane były wszystkie uczennice, które w nim występowały.

Punktem wyjścia stały się zajęcia przybliżające uczestnikom Koła teatralnego kulturę wszystkich państw członkowskich Projektu, po czym wybrano, a raczej dopasowano pod kątem charakteru i temperamentu naszych uczennic, do przedstawicieli narodów z Comeniusa.

Dziewczęta przygotowywały informacje na temat krajów, które reprezentowały na dwóch płaszczyznach ich kultury, mianowicie tradycji związanych z karnawałem oraz z dumą narodową (postaciami, symbolami, historią, stereotypami) – ze wszystkim, co można by nazwać niematerialnym dziedzictwem kulturowym.

Scenariusz powstawał przez dwa miesiące i w grudniu przystąpiliśmy do pierwszych prób. Ciężka praca i zaangażowanie uczennic pozwoliły cieszyć się pozytywnymi opiniami po wystawieniu Programu.

Treść przedstawienia artystycznego Narody Comeniusa w pigułce – czyli Europa da się lubić oparta została na formule programu Europa da się lubić emitowanego przez TVP S.A. w latach 2003-2008. Taki sposób ujęcia tematu pozwolił na swobodne i przystępne zobrazowanie najważniejszych aspektów dziedzictwa niematerialnego państw należących do Comeniusa. Wsłuchując się w żartobliwe teksty przedstawicieli Bułgarii, Francji, Węgier, Polski i Włoch, a także Anglii jako przedstawiciela języka komunikacji Projektu, mogliśmy odkryć nieznane do tej pory meandry historii, kultury i tradycji tych narodów. Program pokazał jak duża wartość przywiązywana jest do symboli narodowych takich jak flaga, herb, hymn, nawet mapa. Młodzież miała okazję poznać nie tylko elementy historii, ale również wsłuchać się w melodie hymnów comeniusowskich państw, a także poznać współcześnie funkcjonujące stereotypy o tych krajach.

Obecnie prowadzimy prace nad uaktualnieniem i tematycznym dostosowaniem Programu na potrzeby obchodów Święta Szkoły, który poruszać będzie tematykę naszej małej ojczyzny jaką jest Gimnazjum nr 2. Będzie to doskonały materiał propagujący niematerialne dziedzictwo kulturowe naszej społeczności szkolnej, którego przedstawicielami niewątpliwie są nasz patron Mikołaj Kopernik oraz Władysław Żurowski.

Program słowno-muzyczny o przeredagowanym tytule Moja mała ojczyzna – czyli narody Comeniusa w pigułce uświetni uroczystość obchodów Święta Szkoły 19 lutego 2014 roku. Będzie wzbogacony o elementy nawiązujące do tradycji naszej szkoły i jej patrona oraz będzie poruszał kwestie tradycji w szkołach państw należących do projektu Comenius.

W przyszłości chcemy pójść jeszcze krok dalej w pracy nad tym programem i na zakończenie Projektu w maju 2015 roku wystąpimy z nim raz jeszcze. Biorąc pod uwagę fakt, iż będziemy gościć wszystkich członków projektu „Uczenie się przez całe życie” Comenius, rzeczą oczywistą jest fakt przetłumaczenia scenariusza na język komunikacji Projektu, którym jest język angielski. Pozwoli to na przedstawienie naszej pracy wszystkim uczestnikom w zrozumiałej dla nich formie wyrazu i konwencji. Być może, w ten sposób, uda nam się zaprosić przybyłych gości do wspólnej zabawy w trakcie Programu.

Gorąco zachęcamy do śledzenia postępów i efektów pracy projektowej na stronie naszego Gimnazjum. Żywimy nadzieję, iż ta forma rozpowszechniania wiedzy przypadnie do gustu i oczekiwań młodzieży gimnazjalnej, gdyż jest to szczególnie atrakcyjny sposób propagowania wiedzy na temat naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego, o którym młodzież wciąż wie zbyt mało.

 

Mariola Zdancewicz

 

 


 

Zmieniony: poniedziałek, 03 lutego 2014 11:36