Filmowe wakacje naszej gimnazjalistki PDF Drukuj Email
czwartek, 16 września 2010 22:10

fot. Z. Łabanowska

W dniach 22-28 sierpnia 2010 roku Zuzanna Łabanowska, uczennica klasy II B Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, przebywała w słowackiej miejscowości Banská Štiavnica (Bańska Szczawnica - tak brzmi polska nazwa) i wzięła udział w trzeciej edycji Międzynarodowej Letniej Szkoły Filmu Dokumentalnego w ramach programu ,,Patrz i Zmieniaj". Program ten został opracowany i wdrożony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

W warsztatach filmowych, młodzież ze Słowacji, Czech, Estonii, Rumunii i Polski wspólnie doskonaliła swoje umiejętności związane z reklamą społeczną. Praca odbywała się pod kierunkiem znanych specjalistów filmowej branży reklamowej: reżyser Jaro Ridzoň (jego spoty reklamowe można obejrzeć w polskiej telewizji), montażysta Filipa Sustka, operator Tomáš Stanek (wszyscy ze Słowacji) oraz twórca filmów dokumentalnych Benjamina Richards z Australii. Przez pierwsze dwa dni uczestnicy letniej szkoły filmowej poznawali aspekty teoretyczne. Następnie uczyli się montażu, operowania kamerą oraz zgłębiali teorię dźwięku. Każdy uczestnik mógł wybrać swoją rolę, którą chciał pełnić podczas kręcenia spotu socjalnego. Zuzia wybrała muzykę.

W czasie wolnym od zajęć młodzi ludzie przedstawiali swoje państwa, z których pochodzą, nie zabrakło oczywiście degustacji tradycyjnych potraw. Jak mówi Zuzia, nasze kiszone ogórki zrobiły furorę :) Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie pięknej Bratysławy oraz urokliwej Bańskiej Szczawnicy. Zuzia nawiązała dużo nowych znajomości. Miło wspomina ten czas i zaprasza wszystkich chętnych do uczestniczenia w podobnych projektach.

Program ,,Patrz i Zmieniaj" został opracowany i wdrożony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, a realizowany był, m.in. w Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku w roku szkolnym 2009/2010 pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego pani Konstancji Tanjga.

Wojciech Jegliński

Zmieniony: czwartek, 14 października 2010 14:09